Svet ťažkých nákladných áut je neuveriteľne pestrý a rozmanitejší, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Nie je to len svet diaľkových kamiónov, či bežných lokálnych prepravníkov, ale aj všelijakých špeciálov a áut s veľmi špecifickým použitím. Dokonca aj v rámci takto definovaných segmentov sa nájdu špecialitky, ktoré rozhodne stoja za spomenutie. Dobrým príkladom je aj nový sklápač Kamaz Atlant 50 s presným kódovým označením Kamaz 4555-0000030-BC. Je určený pre extrémne podmienky povrchových baní a znesie podmienky, ktoré by bežné sklápače s určitosťou nezvládli. A nielen to.

Kempovanie uprostred lomu

Atlant 50 zvláda prevádzkový režim v teplotnom rozsahu od mrazov – 40 °C až po horúčavy na úrovni 40 °C (verzia prioritne určená pre africké povrchové bane). Na jeho pohon slúži naftový prepĺňaný agregát s objemom 13 l, ktorý svoj výkon posiela na kolesá cez 7-stupňovú automatickú prevodovku s hydrodynamickým meničom a retardérom. Sanie je upravené tak, aby aj pri plnom výkone stíhalo filtrovať nasávaný vzduch v akomkoľvek prašnom prostredí a na korbe s objemom 30 m3 odvezie 50 ton nákladu. Aby zvládal hlboké mrazy, v útrobách si vozí veľkú integrovanú batériu na elektrický predohrev palivových filtrov, motorového oleja, prevodovky, palivového vedenia, spätných zrkadiel, aj samotnej kabíny.

Atlant 50 je vybavený aj systémom vlastného váženia nákladu, systémom proti bočnému prevráteniu a integrovaným hasiacim zariadením. O výdrž v extrémnych podmienkach sa stará aj centrálny mazací systém. Zaujímavosťou je aj varovné zariadenie upozorňujúce na priblíženie sa nadzemnému elektrickému vedeniu, či zabraňujúce vyklopeniu korby pod elektrickým vedením. Najzaujímavejšie je však vybavenie kabíny. Konštrukčne vychádza z modelu K5, je plne odizolovaná, s nezávislým vykurovaním a je v nej posteľ a integrovaný kuchynský modul s mikrovlnnou rúrou a chladničkou. Nechýba tu ani kompaktný jedálenský stôl. Kamaz Atlant 50 tak dokáže ubytovať svojho operátora aj na dlhšie obdobie bez toho, aby sa hneď musel vracať z miesta pracoviska na vzdialenú základňu.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

zdroj: Kamaz