V okolí Bratislavy je totiž najhustejšia premávka. Zároveň na "slávnej" 10 rokov neskolaudovanej diaľnici BA-TT bez odstavného pruhu ľudia často nemajú na výber. 

Najčastejšie Diaľničná patrola v minulom roku zasahovala pri dopravnej nehode, a to celkovo 1 639-krát. Najčastejšie k dopravnej nehode vyslalo svoje vozidlo Diaľničnej patroly Stredisko správy a údržby diaľnic v Bratislave (422-krát), nasledovala Galanta (149-krát) a Trnava (142-krát). 

Azda najvýznamnejšou činnosťou Patroly je zabezpečiť bezpečnosť účastníkov cestnej premávky zákrytom odstaveného vozidla, aby sa predišlo ďalším komplikáciám. Toto Patrola v minulom roku vykonala 10 681-krát. Najviac odstavených vozidiel na diaľnici a rýchlostných cestách zaznamenali strediská v Trnave (1 267), Galante (1 256) a Bratislave (1 176). 

Najčastejšími dôvodmi odstavenia vozidla boli defekt, porucha vozidla a nedostatok paliva v nádrži. Diaľničná patrola poskytla primeranú súčinnosť pri výmene a dohustení kolesa v prípade defektu 2 469-krát a poskytovala primeranú súčinnosť aj pri potrebe doplnenia pohonných hmôt.

Pri relatívne málo častom požiari vozidla v minulom roku zasahovala 52-krát, raz dokonca pri odstavenom vozidle, ktoré zasiahol blesk. Patrola pomohla aj dvom vodičom, ktorým prišlo za volantom nevoľno. V tomto prípade zalarmovala záchrannú službu. 

Nové Patroly na cestách

V roku 2018 NDS zaobstarala štyri nové vozidlá Diaľničnej patroly. Tieto nahradili rovnaký počet starých, ktoré boli vyradené pre nepojazdnosť alebo vysoký počet najazdených kilometrov. Nové putovali na strediská v Trenčíne, Malackách, Považskej Bystrici a Košiciach. Autá tiež dostali ďalšie dôležité vybavenie, a to kužeľ s LED osvetlením, LED sadu potrebnú pri zabezpečení vozidla, označení prekážky, či pri potrebe realizovať uzáveru.

Viete, ako si privolať pomoc Diaľničnej patroly?

Národná diaľničná spoločnosť spustila službu Diaľničná patrola v apríli 2015. Odvtedy najazdili vozidlá Diaľničnej patroly už viac ako 8,6 milióna kilometrov. Patrola zasahuje na viac ako 700 km diaľnic a rýchlostných ciest a motoristi môžu o jej pomoc požiadať na telefónnom čísle 0800 100 007 alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie Pomoc na diaľnici.