Akumulátor novej generácie umožní dojazd 380 km

Má rýchle nabíjanie s výkonom 125 kW a to s podporou riešení Ford Pro na riadenie a optimalizáciu nabíjania. V záujme maximalizácie produktivity v priebehu pracovného dňa ponúka model E-Transit Custom nové digitálne riešenia pre viacnásobné doručovanie a prístup do kabíny a nákladného priestoru. Kabína je zároveň centrálou s pripojením 5G a flexibilným pracovným priestorom.

Digitálne inovácie sa spájajú s bezkonkurenčnou nosnosťou a kapacitou. Model E-Transit Custom ponúka užitočné zaťaženie až 1 100 kg, nižšiu podlahu nákladného priestoru s ľahším prístupom a maximálnu ťažnú kapacitu 2 000 kg. Nezávislé zavesenie zadných kolies a prvotriedny výkon elektromotora prinášajú zákazníkom novú úroveň zážitku z jazdy.

Značka Ford Pro uviedla na trh aj plne elektrický model E-Transit, z ktorého sa predalo už viac ako 8 300 kusov, a E-Transit Custom je jedným z jej štyroch nových elektrických úžitkových vozidiel, ktoré majú prísť do Európy do roku 2024. Model E-Transit Custom bude vyrábať spoločnosť Ford Otosan v tureckom meste Kocaeli a výroba sa má začať na jeseň 2023.

Plne elektrický pohon s bezkonkurenčnými možnosťami

Okamžite použiteľný 400-voltový akumulátor modelu E-Transit Custom s kapacitou 74 kWh využíva pokročilé vreckové články 82 Ah, aké má aj elektrický Ford F-150 Lightning, vďaka ktorým dodáva o 12 % vyššiu hustotu energie ako E-Transit. Akumulátor umožňuje cieľový dojazd až 380 km – čo je podľa zákazníkov značky Ford Pro 4-násobok priemerného denného dojazdu vodiča jednotonovej dodávky. Upevnenie akumulátora priamo na karosériu zvyšuje odolnosť a znižuje hmotnosť v záujme zaistenia optimálneho dojazdu.

Zákazníci si môžu podľa potrieb vybrať motor s výkonom 100 alebo 160 kW (135 k alebo 217 k), pričom každý z nich ponúka v danej triede najlepší krútiaci moment 415 Nm. Hnací motor je namontovaný priamo na zadnej podlahe vozidla, čím zaniká potreba špeciálneho pomocného rámu, a je otočený o 90 stupňov, aby sa maximalizoval nákladový priestor a znížila hmotnosť a komplikovanosť. Toto výkonné elektrické ústrojenstvo poskytuje prvotriednu ťažnú kapacitu až 2 000 kg, čo znamená, že model E-Transit Custom by mohol nahradiť vozidlá so vznetovým motorom pri úlohách, akým sa nevyrovná žiadna iná plne elektrická dodávka. V záujme väčšieho pohodlia je možné na vozidlo voliteľne namontovať aj výsuvné ťažné zariadenie.

Prispôsobené funkcie systému Ford Pro E‑Telematics

Systém je bezplatný na rok a využíva aktuálne údaje, ktoré majú pomôcť používateľom sledovať polohu, účinnosť a stav vozidla na zaistenie maximálnej produktivity. Softvér podporuje aj optimalizované stratégie nabíjania s poznatkami špecifickými pre elektrické vozidlá ako stav nabíjania, stav nabitia a zostávajúci dojazd s prispôsobiteľnými prahovými hodnotami upozornenia na krátky dojazd. Majitelia modelu E-Transit Custom si môžu naprogramovať zohrievanie alebo chladenie akumulátora a kabíny pred prácou pomocou funkcie plánovania tepelného kondicionovania, aby sa šetrila energie na optimálny dojazd.

E-Transit Custom je vôbec prvé elektrické vozidlo, ktoré na vyhrievanie a chladenie kabíny využíva technológiu tepelného čerpadla so vstrekovaním pár. Ide o nový systém, ktorý je súčasťou štandardnej výbavy všetkých vozidiel a zabezpečuje zvýšenú energetickú účinnosť na zaistenie optimálneho dojazdu.

Model E-Transit Custom je vybavený účinnou brzdovou sústavou s možnosťou jazdy na jeden pedál. V tejto sústave sa spája brzdenie trením a rekuperačné brzdenie, ktoré zbiera energiu pri spomaľovaní na dobitie akumulátora, čím sa predlžuje dojazd. V režime jazdy s jedným pedálom môže vodič zastaviť dodávku aj bez použitia brzdového pedála, čo si obľúbili vodiči plne elektrického Fordu Mustang Mach E, pričom táto funkcia môže spríjemniť jazdu v meste. Ostatné režimy jazdy poskytujú slabšie spomalenie, ktoré zasa vyhovuje iným scenárom jazdy. Systém je skonštruovaný tak, aby využíval trecie brzdy dostatočne často na to, aby zabránil hrdzaveniu kotúčov alebo tvorbe jamiek.

Softvér Ford Pro Charging na jednoduchú správu spotreby energie

Správa spotreby energie je pre podniky kľúčový faktor – o to viac pre menšie prevádzky, ktoré nemusia mať prístup k správcom vozidlového parku na plný úväzok alebo k vozovniam na nočné nabíjanie. Zákazníci, ktorí majú nedostatok času a parkujú doma, budú môcť využívať výhody odbornej konzultácie spoločnosti Ford Pro, jednoduchej inštalácie a údržby nástennej nabíjačky, integrácie s vozidlami značky Ford a intuitívneho softvéru, ktorý uľahčí plánovanie a platby za nabíjanie.

Zákazníci sa už teraz rozhodujú, kde nakúpia palivo, na základe cenového rozdielu vo výške niekoľkých percent. Ceny elektrickej energie sa môžu líšiť oveľa výraznejšie, takže pomocou softvéru Ford Pro Charging si môže vodič naplánovať nabíjanie počas lacnejších nočných sadzieb, ak sú k dispozícii, a tým ešte viac znížiť prevádzkové náklady a zmierniť prevádzkový stres.

Trojfázová palubná nabíjačka v modeli E-Transit Custom s výkonom 11 kW na striedavý prúd je schopná úplne dobiť akumulátor za 7,8 hodiny, takže zákazníci si ho môžu dobíjať cez noc po skončení pracovnej zmeny. Počas rušných dní môžu sledovať aktuálny stav jeho nabitia na cestách pomocou mobilnej aplikácie FordPass Pro.

Model E-Transit Custom podporuje aj rýchle nabíjanie jednosmerným prúdom s výkonom až 125 kW, pričom dobitie z 15 na 80 % trvá 41 minút. Nový profil nabíjania dodáva energiu spredu, a umožňuje tak rýchle a užitočné dobíjanie; pri testovaní v laboratórnych podmienkach systém dosiahol doplnenie dojazdu o takmer 38 km už za 5 minút pri použití nabíjačky s výkonom 125 kW.

Vzdialené aktualizácie Ford Power-Up dokáže prijímať viac ako 30 samostatných modulov, ktoré môžu prispievať k zlepšeniu výkonu vozidla a poskytovať kvalitatívne vylepšenia, aktualizovať existujúce funkcie a pridávať úplne nové funkcie a možnosti. Väčšina aktualizácií sa vykoná za necelé dve minúty a možno ich vopred naplánovať, aby sa predišlo prestojom. Na všetky vysokonapäťové komponenty sa vzťahuje záruka osem rokov na 160-tisíc kilometrov, ktorá zaisťuje pokojnú myseľ priamym kupujúcim a optimálnu zostatkovú hodnotu lízingovým zákazníkom, ako aj tým, ktorí vyradia vozidlo z vozidlového parku pred uplynutím ôsmich rokov vlastníctva.

Navrhnutý tak, aby poskytoval nebývalú zákaznícku skúsenosť

Malé podniky každodenne využívajú kabíny svojich dodávok aj ako kanceláriu a jedáleň zároveň a vďaka intenzívnemu zapojeniu zákazníkov z humanocentrického laboratória D-Ford slúži model E-Transit Custom v oboch smeroch lepšie než kedykoľvek predtým. Voliteľnému balíku výbavy Mobilná kancelária kraľuje nový sklopný volant, ktorý sa môže premeniť na ergonomický stojan na tablet či notebook, ako aj stolík s rovnou plochou, ktorý možno využívať na vybavovanie e-mailov alebo hoci aj na písanie bakalarskej práce či obedné prestávky. Súčasťou balíka je aj osvetlenie LED s funkciou stmievania, ktoré osvetľuje oblasť sklopného volantu, prídavné stropné svetlo v strope kabíny a úložný priestor medzi sedadlami na dokumenty a zariadenia.

Vodiči doručovacích služieb môžu urobiť až 200 zastávok a doručiť 500 zásielok za deň, pričom každá zásielka bude v časovom limite. Asistent doručovania pomáha zefektívniť každé doručenie tým, že niektoré procesy automatizuje, čím pomáha šetriť čas a zároveň zvyšuje bezpečnosť. Ak je táto funkcia povolená, asistent doručovania sa aktivuje, keď vodič zaradí parkovací manéver. Len čo vodič opustí dodávku, funkcia automaticky zapne výstražné svetlá, zatvorí všetky otvorené okná a zamkne dvere. Po návrate môže vodič nastúpiť do vozidla bez použitia kľúča a naštartovať ho. Výstražné svetlá sa vypnú a okná sa vrátia do predchádzajúcej polohy.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov

Ford E Transit Custom má digitálny kľúč

Zjednodušenie zložitej správy kľúčov a funguje rovnako ako hotelová karta. Prevádzkovatelia tak môžu na diaľku prideľovať kľúče osobám a vozidlám a následne ich sledovať namiesto toho, aby mrhali časom a peniazmi na duplikáciu, správu a výmenu kľúčov.

Rovnako ako v modeli E-Transit je k dispozícii aj technológia palubného napájania ProPower Onboard, ktorá prostredníctvom zásuviek v kabíne a batožinovom priestore zabezpečuje výkon až 2,3 kW na napájanie náradia, svetiel a zariadení pomocou vysokonapäťového akumulátora vozidla počas jazdy alebo na pracovisku.

Aby mali zákazníci väčšiu istotu, že ich vozidlo a jeho obsah zostanú v bezpečí, je možné prepojiť bezpečnostné systémy s funkciou SecuriAlert v systéme FordPass Pro. Funkcia používateľa upozorní, ak zistí, že sa niekto pokúša dostať do vozidla, a umožní mu aj zamknúť alebo odomknúť dvere na diaľku. Ďalšie podrobnosti o pokročilých digitálnych bezpečnostných funkciách budú zverejnené pred uvedením vozidla na trh.

Nová platforma, nová úroveň zamerania na zákazníka

Aerodynamický dizajn kolies a dokonca tvar zadných združených svetiel optimalizovali pomocou viac ako 800 rôznych aerodynamických simulácií, čo prinieslo zlepšenie koeficientu aerodynamického odporu (CdA) o viac ako 10 % v porovnaní s modelom Transit Custom predchádzajúcej generácie.

Podlaha batožinového priestoru je nižšia ako v odchádzajúcom modeli, takže uľahčuje nakladanie nákladu a prístup do kabíny. Inžinieri komplexne analyzovali vonkajšie usporiadanie, materiály, bezpečnosť i hmotnosť, aby vytvorili architektúru, ktorá by umožnila integráciu akumulátora do podlahy batožinového priestoru nad prahovou prírubou, čím by sa odstránila potreba samostatných deformačných konštrukcií. Ostatné komponenty podvozka sú „obalené“ okolo akumulátora, aby sa dosiahla optimálna efektivita z hľadiska priestoru i hmotnosti.

Model E-Transit Custom má teraz celkovú výšku pod dva metre, čo mu uľahčuje prístup do priestorov s obmedzenou výškou, ako sú viacpodlažné parkoviská, garáže a podzemné nakladacie rampy. Prvotriedny otvor bočných dverí nákladového priestoru zlepšuje nakladanie a nový prístupový schodík ešte viac uľahčuje výstup k nákladnému priestoru.

Nákladový priestor od 5,8 do 9,0 m3, so zaťažením až 1 100 kg

S maximálnou dĺžkou nákladového priestoru 3 450 mm su v ponuke štýly karosérie s dvojitou kabínou v dodávke a kombi, všetky s možnosťou výberu krátkeho a dlhého rázvoru a nízkej alebo vysokej strechy. Majitelia, ktorí chcú odviezť až päť cestujúcich, ako aj dlhšie predmety ako potrubie, dosky alebo kajaky, si môžu objednať novú deliacu priečku v tvare písmena L s dvojmiestnym druhým radom sedadiel, ako aj nákladový priestor s kompozitnou priečkou po celej dĺžke. Vďaka takejto továrenskej konštrukcii, ktorá je unikátom v segmente, si zákazníci nemusia vytvárať vlastné riešenia, ak potrebujú prepravovať cestujúcich a dlhý náklad.

Tak ako na väčšom modeli E-Transit majú aj všetky dodávky E-Transit Custom nezávislé zavesenie zadných kolies s polovičným vlečným ramenom nápravy, ktoré prispieva k nižšej podlahe a zlepšuje presnosť riadenia, ovládateľnosť a trakciu. Predné kolesá a veže pružiacej jednotky s tlmičom boli posunuté viac dopredu, čo prinieslo výrazné zlepšenie priechodnosti kabíny, lepší priestor pre nohy a opierky nôh pre cestujúcich vpredu, ako aj kratší predný previs pre istejšie parkovanie a manévrovanie.

V balíku technológií sa nachádza prednárazový bezpečnostný systém, asistenčný systém udržiavania vozidla v jazdnom pruhu, systém sledovania pozornosti vodiča, tempomat s nastaviteľným obmedzovačom rýchlosti, systém rozpoznávania dopravných značiek, inteligentný asistent udržiavania rýchlosti, upozornenie na jazdu nesprávnym smerom, predné a zadné parkovacie sentory a kamera s rozsahom 360 stupňov.

Interiér vybavený špičkovými technológiami vhodný pre každé povolanie

E-Transit Custom ponúka priestrannejšiu kabínu a väčší zabezpečený úložný priestor v porovnaní s doterajším modelom. Radiaca páka na stĺpiku riadenia, elektronická ručná brzda a volant v tvare „zaobleného štvorca“ spoločne zlepšujú priechodnosť kabíny – čo je cenná kvalita pre vodičov, ktorí parkujú v stiesnených priestoroch a chcú sa vyhnúť vystupovaniu priamo do premávky. Ako prvý v segmente predstavuje strešný airbag, ktorého upevnenie v streche umožnilo dostatočne veľký úložný priestor v palubnej doske na uloženie notebooku alebo zložky formátu A4. Zvýšila sa tým aj flexibilita pre nadstavbové panely a zariadenia, ktoré je teraz možné namontovať bližšie k vodičovi pomocou štandardných úchytov AMPS.

V každom modeli E-Transit Custom sa nachádza 13 palcový dotykový displej na šírku, ktorý je natočený smerom k vodičovi, aby sa ľahko používal. Vybavený je pokročilým komunikačným a informačným systémom Ford SYNC 410, ktorý využíva nový modem 5G na mimoriadne rýchle pripojenie k technologickému panelu Ford Pro.

Konštruktéri spoločnosti Ford si dali záležať na tom, ako budú majitelia používať vozidlo E-Transit Custom, a to až do takej miery, že ešte aj zrnitosti materiálov použitých v kabíne a nákladnom priestore dali textúru, ktorá zabraňuje zachytávaniu nečistôt a vody. Tým sa dosiahla najlepšia rovnováha medzi pevným podkladom pre mokré alebo zablatené topánky a možnosťou ľahkého zasúvania a vysúvania ťažkých predmetov.

Keďže vodiči dodávok často sedia v kabíne sami, systém vyhrievania a vetrania má aj nový režim zameraný na vodiča s názvom „Driver Focus“, ktorý pomocou snímačov smeruje prúdiaci vzduch len na obsadené sedadlá. Inteligentné čelné sklo, ktoré bolo prvýkrát zavedené v SUV Ford Kuga, monitoruje teplotu a vlhkosť a automaticky vykonáva drobné zmeny tepla a prúdenia vzduchu. Tým sa proaktívne udržiava čelné sklo čisté, čo zlepšuje účinnosť a zjednodušuje používanie.

Predĺženie prevádzkyschopnosti a zníženie servisných prevádzkových nákladov

E-Transit Custom prinesie nižšie prevádzkové náklady v porovnaní s ekvivalentným vozidlom na vznetový pohon; v prípade modelu E-Transit môže úspora servisných prevádzkových nákladov predstavovať až 40 %. Okrem nižších nákladov budú zákazníci profitovať aj z maximálnej prevádzkyschopnosti prostredníctvom pripojeného systému prevádzkyschopnosti FORDLiive v rámci služby Ford Pro Service. Majitelia modelu E-Transit Custom môžu využívať jeho výhody aktiváciou zabudovaného modemu12 a registráciou softvérového balíka Ford Pro Software.

Všetky varianty modelu Transit Custom bude vyrábať Ford Otosan – spoločný podnik spoločnosti Ford v Turecku – v úplne novom závode v areáli spoločnosti v Yeniköy, ktorý bol postavený v rámci už skôr oznámenej investície do zariadení vo výške dvoch miliárd eur. Závod je vybavený najmodernejšími výrobnými zariadeniami a zariadeniami na montáž akumulátorov, vďaka ktorým je podnik Ford Otosan centrom excelentnosti pre výrobu úžitkových vozidiel a domovom výroby európskych modelov Transit. Nový závod popri kľúčových investíciách do solárnej energie a energetickej účinnosti podporuje plán podniku Ford Otosan, ktorým je dosiahnuť do roku 2030 uhlíkovú neutralitu vo všetkých závodoch v Turecku.

zdroj: Ford Slovensko