Elektromobilita už dávno prenikla do všetkých automobilových segmetov a nevyhla sa ani najtvrdším offroadom. Naopak, tu jej odborníci predpovedajú veľkú budúcnosť. Dôvodov je na to hneď niekoľko, okrem omnoho jednoduchšej regulácie trakcie na klzkých povrchoch je to aj jednoduchšia konštrukcia (v porovnaní s autami vybavenými spaľovacími motormi) a potenciál dlhodobej spoľahlivosti aj pri zvýšenom mechanickom namáhaní.

„Defender“ zo Škótska

Munro je značka, ktorá je vo svete áut novinkou. Ide totiž o startup zo Škótska, ktorého snahou je dostať na trh jednoduchý elektrický offroad nápadne pripomínajúci pôvodný Defender. Ako však zdôrazňujú jeho tvorcovia, nejde o kopírovanie, ale o jednoduché tvary a súvisiacu jednoduchosť a cenu výroby. A v neposlednom rade aj schopnosť rýchlej výmeny náhradných konštrukčných celkov v prípade poškodenia. Spoločnosť Munro Vehicles už predstavila dve verzie svojho modelového radu Series-M. Základom je verzia M170 s elektromotorom naladeným na 170 kW (231 k), doplnila ju však aj výkonnejšia verzia M280 Performance (280 kW/381 k). Trakčná LFP batéria s kapacitou 85 kWh by mala na ceste zabezpečiť normovaný dojazd 320 km a je schopná zvládnuť nabíjací výkon 130 kW.

Brodivosť obidvoch verzií (M170 aj M280) je 800 mm, svetlá výška až 480 mm, užitočná hmotnosť 1050 kg a utiahnu brzdený príves s hmotnosťou 3,5 t. V tomto roku chce Munro Vehicles vyrobiť prvých 8 áut, do roku 2025 ďalších 221 kusov a potom výrobu rozbehnúť naplno na plánovaných 2500 kusov ročne.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov