Elektrické autá majú už dnes svoje nezastupiteľné miesto najmä v husto obývaných mestských aglomeráciách, prípadne v oblastiach s dôrazom na čistotu ovzdušia, kde musia denne zvládnuť nielen rozvoz ľudí na krátke vzdialenosti, ale napríklad aj rozvoz tovarov, či kuriérske služby s veľkým počtom zastavení a opätovných rozjazdov. A práve tomuto charakteru prevádzky najlepšie vyhovujú malé úžitkové autá s elektrickým pohonom. Renault je na poli elektromobilov jedným z najsilnejších hráčov, túto príležitosť si preto nechce nechať ujsť a ešte tento rok predstaví úžitkový elektromobil ideovo nadväzujúci na rovnako pomenovaného predchodcu.

Elektrické dodávky boli už v 80. rokoch ideálnym rozvážkovým autom aj pre poštárov.

Reparát po 40 rokoch

Novinka ponesie meno R4 Express a nadviaže na prvý Renault Express Electrique, ktorý sa objavil už v roku 1985. Vtedy automobilka priznala, že sa jeho vývojom zaoberala už od roku 1980 a jej cieľom bolo postaviť auto pre distribúciu drobných tovarov a pošty v husto zastavaných oblastiach. Od sériového modelu Express so spaľovacím motorom sa elektrická verzia líšila o 80 mm vyššou podlahou nákladového priestoru, pod ktorou bola sústava 18 Ni-Fe akumulátorov s celkovou hmotnosťou 300 kg. Trakčný elektromotor s výkonom 24 kW (33 k) pracoval s napätím 112 V a autu zabezpečoval dynamiku porovnateľnú s jeho naftovou verziou 1.6 D. Rovnaký bol aj ich maximálny krútiaci moment 100 Nm. Trakčné batérie boli chladené ventilátorom s príkonom 130 W a dali sa nabíjať výkonom 10 kW. Normovaný dojazd mal hodnotu 110 km a dodávka odviezla 325 kg nákladu. V meste mal Express Electrique udávanú priemernú spotrebu 17 kWh/100 km.

V roku 1985 stačili akumulátory s hmotnosťou 300 kg na dojazd 110 km.

Novinka príde s podstatne lepšími parametrami, technické detaily však zatiaľ zostávajú tajomstvom. Renault prezradil len skutočnosť, že technický základ bude tvoriť platforma CMF-BEV a trakčné batérie bude dodávať čínska spoločnosť Envison (vyrábať ich bude v novom závode Douai na severe Francúzska). Sériový elektrický R4 Express sa ukáže ešte v priebehu roka 2024.

Novinka bude stáť na technických základoch platformy CMF-BEV.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

zdroj: Largus