Ak ste vlastníkom čo i len jedného nákladného vozidla, nepochybne chcete, aby vám slúžilo spoľahlivo, čo najdlhšie, zarábalo peniaze a pri tom potrebujete, aby boli prevádzkové náklady čo najnižšie. Týka sa to samozrejme aj financií vynakladaných na pohonné hmoty či obutie, ktoré sú okrem iného závislé aj na zdanlivo tak podružnej veci, akou je tlak v pneumatikách. Lenže – ruku na srdce – kto z vás má čas a zároveň i chuť kontrolovať s tlakomerom všetky gumy pred každou jazdou? Odpoveď je, že Goodyear DrivePoint.

Známy výrobca pneumatík nedávno predstavil relatívne jednoduchý systém monitorovania tlaku v pneumatikách, pričom v ponuke má hneď niekoľko rôznych verzií, ktoré zodpovedajú rozdielnym potrebám správcov vozových parkov.

DrivePoint

Systém pozostáva z tlakových senzorov (TPMS) a čítačky nazvanej Drive-Over-Reader. Samotný vodotesný kovový snímač sa jednoducho naskrutkuje na bežný ventil pneumatiky a nepretržitú prevádzku TPMS zabezpečuje miniatúrna batéria. Nutnosť myslieť na napájanie je svojim spôsobom nevýhoda, Goodyear však tvrdí, že akumulátor vydrží tri roky.

Nonstop kontrola

V druhom kroku je nutné nájsť vhodné miesto pre čítačku (rovnako napájanú akumulátormi a pripojenú na internet), ideálne napríklad pri vjazde do objektu, respektíve k prístupovej ceste, po ktorej musia monitorované vozidlá prechádzať. Tlak v pneumatikách je snímaný priebežne, pri každom priblížení, alebo presnejšie povedané pri prejazde vyhradenou oblasťou. Získané dáta systém nahráva do cloudu firmy Goodyear.

DrivePoint

Vďaka tomu k nim máte triviálny nonstop prístup odkiaľkoľvek prostredníctvom aplikácie Fleet Manager cez web i mobilné telefóny pracujúce buď s operačným systémom IOS alebo Android. Ak DrivePoint zistí, že tlak v jednej či viacerých pneumatikách spadol pod odporúčanú hodnotu, správcovi vozového parku je okamžite vyslaná výstražná informácia. 

Včasné varovanie môže v konečnom dôsledku zabrániť zbytočným prestojom a problémom vodiča na dlhej ceste, ako aj prípadnej nehode spôsobenej roztrhnutím pneumatiky. Ako sme naznačili vyššie, inštalácia je primitívne jednoduchá a ventily TPMS sú navyše navrhnuté tak, aby ste ich pri dohusťovaní pneumatík nemuseli demontovať.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 8 obrázkov

Zdroj: Goodyear