Úžitkové autá obvykle nevyzerajú veľmi vzrušujúco, čo má svoju logiku. Sú určené na prácu, krása je nepodstatná. Majú v prvom rade dobre slúžiť, mať čo najnižšie prevádzkové náklady a vodičovi poskytnúť čo najdokonalejšie a najbezpečnejšie prostredie. Bodka.

Toto nepísané pravidlo chce teraz evidentne nabúrať firma Hiperon Motors, ktorá je však tak trochu záhadou. Kontaktné údaje na svojej stránke nemá, na bežných sociálnych sieťach ju tiež nenájdete, takže jedinou spojnicou s reálnym svetom je zatiaľ poľské štylistické centrum One One Lab, ktoré novú dodávku s názvom Carrier navrhlo.

V každom prípade ceny má Hiperon Motors v dolároch a o poľských kolegoch hovorí ako o „renomovanom európskom dizajnovom štúdiu“, tak budeme zatiaľ veriť, že celý nápad vznikol kdesi v Kalifornii alebo inej časti USA, a keď zistíme ďalšie detaily, dáme vám určite vedieť.

Dojazd 320 km, výkon 265 koní

A čím chce jej Carrier zaujať? V prvom rade elektrickým pohonom s výkonom 265 koní a akumulátormi s kapacitou 75 kWh, čo je ekvivalent približne 22 litrov nafty. Firma hovorí o dojazde 320 kilometrov, čo by pri priemernej spotrebe 23,4 kWh/100 km (zodpovedá zhruba 6,9 l/100 km) mohlo byť pri zohľadnení rekuperácie reálne.

Nová elektrická dodávka má mať dĺžku 5660 mm, šírku rovné dva metre, výšku 2010 mm a rázvor náprav 3740 milimetrov. Jej hmotnosť nepoznáme, Hiperon ale udáva užitočné zaťaženie 995 kilogramov.

Cena základného Carrieru Base má začínať na čiastke 49 900 dolárov, teda asi 43 500 eur, pričom vo výbave má majiteľ nájsť tempomat, vyhrievané sedadlo vodiča, navigačný systém, multifunkčný volant, zadnú parkovaciu kameru, kontrolu mŕtvych uhlov, airbagy a 13-palcovú obrazovku multimediálneho systému s bluetooth.

Drahší Carrier Pro k vyššie uvedenému pridá adaptívny tempomat, vyhrievanie oboch predných sedadiel, bezkľúčové odomykanie i štartovanie, dažďový senzor, vyhrievaný volant s rozšíreným ovládaním, vyhrievaný držiak nápojov, kamery snímajúce priestor v rozsahu 360 stupňov, stabilizáciu či monitorovanie tlaku v pneumatikách.

Za túto výbavu si Hiperon vypýta 62 tisíc dolárov, v prepočte 54 tisíc eur a ešte vám k tomu prihodí Apple Car Play, Android Auto, WiFi hotspot, 15-palcový OLED displej, trikrát USB C a bezdrôtovú nabíjačku. 

To samozrejme nie je málo a na mieste je tiež otázka, nakoľko reálny je tento projekt. Startupov podobného typu dnes vznikajú kvantá a v podobnom počte i zanikajú, takže bude záležať asi len na objeme investícií, ktoré bude Hiperon schopný do toho vraziť. Pretože pokiaľ ide o dizajn, máme pocit, že s Poliakmi trafili terno.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 10 obrázkov