Či je u nás skutočne taký katastrofálny epidemiologický stav, alebo je to len hra mocných a médií s číslami, sa v tejto chvíli venovať nebudeme. Popravde to nedokážeme relevantne posúdiť a každý vás si určite urobí vlastný názor aj sám. My dáme radšej priestor faktom a reálnemu pohľadu na aktuálny stav na štátnych hraniciach.

kolaps dopravy

Zo Slovenska do ČR zatiaľ hlásite bez zdržania

Aktuálne informácie zo slovensko-českých hraničných prechodov sú doposiaľ pozitívne. Sú bez zdržania prejazdné a kontroly zo strany štátnych orgánov sú náhodné. Od juhu až na sever po celej dĺžke to zatiaľ vyzerá rovnako, ale otázka je, ako sa táto situácia vyvinie v pondelok s prvým väčším náporom pravidelne jazdiacich nákladných automobilov medzinárodnej kamiónovej dopravy (MKD).

Rasťo píše z nemeckej hranice: „ Je akceptovaný len negatívny výsledok testu, ktorý nemá viac ako 48 hodín. Nemci zatiaľ nerobia problémy, ani keď sa preukážeš s testom v slovenčine. Či si prekonal covid, alebo si zaočkovaný, to nikoho nezaujíma, bez testu ťa skrátka nepustia.“

Neodporúčame prísť na hranicu s Nemeckom bez negatívneho testu

Na druhej strane Českej republiky je to úplne iná pesnička. Na hraniciach s Nemeckom sú momentálne kontrolovaní úplne všetci, bez výnimky. Vodiči, cestujúci, pendleri, spolujazdci, jednoducho každý. Ktokoľvek nemá aktuálny negatívny výsledok testu na koronavírus, nebude do Nemecka vpustený, ale naopak ho za asistencie tamojšej polície pošlú naspäť do Česka.

K súčasnej situácii sa už stihol vyjadriť aj šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok, ktorý kontaktoval spolkového ministra zahraničných vecí Heika Maasa a Slovensko zároveň poslalo oficiálnu diplomatickú nótu. „Žiadame o upustenie od požiadavky na preukázanie sa 48-hodinovým testom pre vodičov nákladnej dopravy pri vstupe do Nemecka. Toto opatrenie bude spôsobovať obrovský problém, pre našich vodičov je prakticky ťažko realizovateľné a je veľmi pravdepodobné, že spustí reťazovú reakciu aj u ostatných krajín," uviedol k veci Ivan Korčok.

kolaps dopravy

Samozrejme na seba nenechala dlho čakať ani česká diplomacia. Tamojšie ministerstvo zdravotníctva vzápätí vydalo svoje ochranné opatrenie, ktoré nadobudlo platnosť o polnoci 14. 2. 2021. Inak povedané, v konečnom dôsledku to presne vyzerá ako možná lavína zákazov vstupu do krajín bez negatívnych testov. To, čoho sa obával minister Ivan Korčok, sa začína ukazovať ako realita a následky môžu byť fatálne pre ekonomiku oboch našich štátov. Keď si predstavíme, že hrozí zablokovanie tranzitu akéhokoľvek tovaru či surovín (napríklad do hlinikární či automobiliek) a bude nutné odstaviť výrobu, škody môžu veľmi ľahko a rýchlo vyskočiť do astronomických čísel.

„Kontrola pri vstupe do Nemecka cez Rozvadov? Ukážeš doklady, CMR, výsledok testu a môžeš frčať ďalej, koniec hlásenia,“ informuje Marek.

Priatelia, na prvý pohľad to možno vyzerá medzi našimi západnými obchodnými partnermi ako komédia. Niečo v štýle - ak nepôjdu naši k vašim, tak neprídu vaši k našim. Obávame sa ale, že potenciálne škody spôsobené týmito opatreniami, respektíve zákazmi bohužiaľ vtipné pre nikoho z nás nebudú...