Segment e-busov má v krátkej budúcnosti veľký predajný potenciál. S postupne prichádzajúcou prísnejšou emisnou legislatívou zároveň dochádza k obnove vozových parkov jednotlivých prepravcov a práve elektrické autobusy sú tými, ktoré bude podporovať najviac. Svojho elektrického hráča má preto už dnes v ponuke každý väčší výrobca busov. Spoločnosti MAN Truck & Bus je s podielom 13,3 % momentálnym lídrom v segmente elektrických autobusov.

S trojnásobným nárastom predajov

Pozíciu jednotky medzi e-busmi si MAN vybudoval vďaka modelu MAN Lionˈs City E, z ktorého na európskych trhoch predal v roku 2023 presne 780 kusov. Aj keď to v absolútnych číslach zatiaľ neznamená veľa, dôležitejšie sú medziročné nárasty predajov. A tie hovoria jasnou rečou, v porovnaní s rokom 2022 totiž narástli predaje trojnásobne. „Pokiaľ ide o počty predaných e-busov, vedú trhy v Nemecku, vo Švédsku, v Španielsku, Nórsku a Belgicku. Takmer 80 percent zo všetkých autobusov Lion's City E zaregistrovaných vlani v Európe jazdí v týchto piatich krajinách,“ hovorí Robert Katzer, ktorý je v MAN Truck & Bus zodpovedný za produkt a predaj autobusov.

Míľnikom bol september 2023, kedy z výrobnej linky závodu v Starachowiciach (Poľsko) zišiel 1000. elektrický autobus MAN.

Z hľadiska celkových registrácií aj nových registrácií e-busov MAN odbyt elektrických autobusov rástol minulý rok obzvlášť výrazne na španielskom a nórskom trhu. Presne 76 vozidiel Lion's City E uviedli do prevádzky v Nórsku a 93 v Španielsku, kde sa na elektrický autobus spoliehajú v mestách Alicante, Bilbao, Malaga, San Sebastián a Valencia. „Tisíci Lion's City E, ktorý zišiel z výrobnej linky v závode MAN v poľských Starachowiciach vlani v septembri, jazdí v Madride,“ dopĺňa Robert Katzer.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

zdroj: MAN