Ako dlho je vhodné používať jeden model prilby na motorku?

Podľa odborníkov je výmena motocyklovej prilby ideálna po piatich až siedmich rokoch používania. Závisí tiež od toho, kedy a kde ste si svoju prilbu naposledy kupovali. Vo všeobecnosti platí, že moderné a kvalitné prilby HJC a iné obľúbené značky sú oveľa menej postihnuté rýchlym procesom starnutia ako prilby z predchádzajúcich rokov konštrukcie. Ako sme ale spomínali vyššie, pri pravidelnom používaní prilby je priemerná životnosť vo všeobecnosti u každej značky päť až sedem rokov. Tento vek motocyklovej prilby samozrejme závisí aj od materiálu a kvality prilby. 

Polykarbonátové prilby by sa mali vymieňať každé tri až štyri roky a prilby zo sklenených vlákien každých šesť až osem rokov. Dôležité tiež je, že aj keď sa prilba nepoužíva často, môže dôjsť k únave materiálu, čo si vyžaduje jej výmenu.

Dôvody nutnej výmeny moto prilby, ktoré by ste nemali prehliadať

Únava materiálu prilby často vedie k veľkým bezpečnostným nedostatkom. Predovšetkým už nie je v tomto prípade zaistené prilbou tak dobré tlmenie nárazov. Vonkajší obal prilby však môže byť napadnutý napríklad aj UV žiarením.Nesprávne zaobchádzanie môže za určitých okolností skrátiť životnosť alebo spôsobiť, že prilba nebude použiteľná. Starostlivosť o prilbu preto vždy dodržiavajte podľa odporúčania výrobcu. 

Poškodenie prilby pri nehode je najväčším dôvodom na jej výmenu, pretože svojím zdeformovaním a znehodnotením už nemusí spĺňať bezpečnostné normy. Ak prilba spadne z malej výšky, zvyčajne sa dá stále použiť, pretože sila a rýchlosť, ktorá na ňu pôsobila pri páde, boli výrazne znížené. Pozor však na to, či sa neodlomili menšie nástavce, ako je mechanizmus priezoru alebo vetranie. Skontrolujte tiež, či prilba nie je mierne poškodená,  čo môžu signalizovať napríklad už aj malé vlasové trhliny.

Na kvalitu a stav prilby si teda dávajte veľmi dobrý pozor, pretože vás pri jazde na motorke dobre chráni a poskytuje dokonalý pôžitok z cesty. A pokiaľ vám doslúži, neváhajte investovať do novej.

foto: shutterstock.com/g/mireiasantiagophoto