Donedávna bol automobilový trh rozdelený na niekoľko silných hráčov a viacero menších. No s príchodom elektro pohonov sa začali objavovať úplne nové značky, projekty, startupy. Jedným z nich je ukrajinská spoločnosť Coolon Motors, ktorá predstavila prvé plne elektrické ľahké úžitkové vozidlo. Zamerali sa na dostupnú cenu a nízke prevádzkové náklady.

Model ešte nemá poriadne meno, ale ako môžete na fotkách vidieť, existuje prototyp a vyvíja sa zatiaľ hranatým smerom. Je založený na modulárnej platforme s nízkou podlahou. Zo začiatku majú byť v ponuke tri rôzne dĺžky s tromi typmi karosérií. Zachované by mali byť aj veľké presklené plochy, pričom jednoznačnou prioritou v dizajne je využiteľnosť nákladného priestoru.

Ľahký úžitkáč má byť k dispozícii s pohonom predných ako aj všetkých kolies s elektromotormi s výkonom až  do 120 kW (163 k) a krútiacim momentom 250 Nm. Maximálku výrobca stanovuje na 90 km/h. Lítium-iónovo fosfátové batériové moduly výrobca skladá z viacerých blokov podľa vlastnej konštrukcie. Odhadovaný dojazd, do 300 km.

Nakoľko si spoločnosť Coolon uvedomuje, že logistika je pri ľahkých úžitkových vozidlách dôležitá, má v pláne zabezpečiť vozidlám riadiace jednotky, ktoré budú slúžiť na monitoring, diagnostiku a čiastočný servis. Zabezpečený má byť online príjem aktualizácií softwéru a predpríprava na možnosť autonómneho riadenia.
 

A čo cena? Tú výrobca predbežne stanovil na 16 000 dolárov, čo je v prepočte približne 14 080 EUR. Výrobca pri tom nezabudol uverejniť aj odhadované náklady na kilometer 0,07 USD čo je cca 0,06 €. Ak by to bola pravda, na 30 000 km by to bolo iba 1800 EUR. Coolon Motors už údajne začal prijímať predobjednávky na prvú sériu 2 000 kusov a pri tej príležitosti ponúka zľavy.

Coolon Motors chce svoje úžitkáče začať sériovo vyrábať na Ukrajine už od budúceho roka 2022, pričom si v danom roku trúfajú vyrobiť cca 2 000 kusov. Ich plány však siahajú ďalej. V rokoch 2024 až 2025 by vďaka plánovaným investíciám 50 miliónov dolárov, mali navýšiť výrobné kapacity na 20 000 kusov vozidiel a v danom období ich už aj exportovať do sveta.

Zdroj: Coolon Motors 

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 15 obrázkov