Sepp Knüsel, švajčiarsky vynálezca a zároveň výrobca traktorov značky Rigitrac, predstavil pozoruhodný nový stroj s označením SKH 60. Ide o dvojnápravovú horskú kosačku, na ktorej na prvý pohľad – snáď s výnimkou dvojmontáže s asymetrickým rozmerom pneumatík – nie je nič zvláštne. Bližšie skúmanie však odhalí netypické uloženie kabíny operátora.

Moderne navrhnuté pracovisko vodiča s klimatizáciou, digitálnym rádiom a vzduchovo odpruženou sedačkou je oddelené od rámu vozidla, respektíve je k nemu pripevnené len na dvoch pozdĺžne uložených robustných čapoch v ložiskách, ktoré dovoľujú kabíne náklon do oboch strán v rozsahu približne 17 stupňov.

Rigitrac

Toto riešenie je pochopiteľne výsledkom špecifických pracovných podmienok v prostredí švajčiarskych Álp, pri ktorom musia operátori často sedieť s veľmi nepohodlne skrúteným chrbtom, aby aspoň čiastočne kompenzovali náklon pracujúceho stroja. Za volantom SKH 60 niečo také nebude nutné, takže výrobca sľubuje menej únavy pri práci a samozrejme zdravšie sedenie.

S dieselom Deutz AG

Samotný Rigitrac je poháňaný preplňovaným vznetovým štvorvalcom Deutz TCD 2.9 L4, ktorý nájdete i pod kapotou nedávno odhaleného modernizovaného Zetoru Major CL 80. Vo švajčiarskom stroji má 2,9-litrový diesel s priamym vstrekovaním výkon 75 koní pri 2000 otáčkach za minútu a najvyšší krútiaci moment 240 newtonemtrov pri 1600 ot./min.

Rigitrac

Prenos výkonu z pohonnej jednotky na kolesá zabezpečuje dvojstupňový hydrostatický pohon s rozsahom od 0 do 18 km/h a od 0 do 40 km/h, pričom Rigitrac dosahuje maximálnu rýchlosť pri 1400 otáčkach za minútu, čo prispieva k jeho vyššej prevádzkovej efektivite.

Samozrejmosťou je predný i zadný vývodový hriadeľ s 540 alebo 1000 ot./min., trojbodový záves, pohon i riadenie všetkých štyroch kolies v piatich dostupných režimoch, bezpečnostný rám, kompletné osvetlenie LED, dotykový displej, tempomat či maják.

Rigitrac

Rigitrac SKH 60 je dlhý 4060 mm, široký 2014 mm, vysoký 2200 mm a nápravy má od seba vzdialené 2320 milimetrov. Agregát má k dispozícii nádrž s objemom 75 litrov, kapacita hydraulického okruhu je 60 litrov za minútu pri pracovnom tlaku 200 barov a pohotovostná hmotnosť kosačky je 3290 kg.

Druhou konštrukčnou zvláštnosťou tohto vozidla sú brzdy. „Šesťdesiatka“ dostala dvojokruhový systém s posilňovačom, pričom všetky štyri kotúčové brzdy sú uložené v olejovom kúpeli. Sériová výroba Rigitracu SKH 60 sa rozbehne v roku 2022, takže jeho cena v tejto chvíli známa nie je.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 13 obrázkov

zdroj: Rigitrac