Ako sme už naznačili v úvode, najnovším produktom z Trstenej je najmenší model LKT 60, ktorý je poháňaný preplňovaným radovým štvorvalcom Cummins F3.8. Vznetový motor americkej značky má objem 3,8 litra, a pretože jeho výfukové plyny čistí DPF, oxidačný filter i systém SCR so vstrekovaním močoviny, plní najprísnejšiu normu Stage V aj bez recirkulácie výfukových plynov.

Dieselový agregát má najvyšší výkon 90 kW, teda 122 koní, k dispozícii má 90-litrovú nádrž na naftu a zaujímavé tiež je, že v porovnaní so svojim predchodcom má o 10 percent vyšší výkon, o 20 percent navýšený maximálny krútiaci moment, jeho prevádzkovú efektivitu sa podarilo zvýšiť o 3 percentá a okrem toho má o 30 percent nižšiu hmotnosť a v motorovom priestore zaberá až o 50 percent menej miesta.

lesný kolesový traktor

Prevodovka, nápravy, brzdy...

Pohonná jednotka LKT 60 spolupracuje s hydrostatickou prevodovkou Danfoss, sekunduje jej dvojstupňová rozvodovka Dana a od toho istého výrobcu pochádzajú aj obe tuhé nápravy. Ako v takýchto strojoch býva zvykom, jedna rýchlosť je použiteľná pri presunoch v teréne, zatiaľ čo „dvojka“ pri presunoch po bežných cestách, kde LKT vyvinie maximálnu rýchlosť 38 km/h. 

Riadenie kĺbového vozidla zabezpečujú dva lineárne hydromotory a za zmienku určite stojí i diferenciál s lamelovou elektro-hydraulicky ovládanou uzávierkou. Brzdy sú lamelové, ovládané brzdičom Safim, s elektro-hydraulickou parkovacou brzdou. LKT 60 s rázvorom 2,5 metra stojí na pneumatikách s rozmermi 480/65-28.

lesný kolesový traktor

Nová „Šesťdesiatka“ sa svojimi rozmermi i hmotnosťou 7500 kg približuje pôvodnému legendárnemu modelu LKT 81 T, svojimi schopnosťami, technológiami i konštrukciou ho však logicky násobne prevyšuje. Výrobca hovorí, že jeho relatívne nízka váha je ideálna k tomu, aby mohol byť LKT 60 vďaka nízkemu mernému tlaku na pôdu nasadený aj na území národných parkov a úspešne zvládne i mäkšie podložia z ílu, pieskovca, vápenca či iných sedimentov.

Bezpečný po všetkých stránkach

Samozrejmosťou sú certifikáty ochrany posádky ROPS (prevrátenie), FOPS (padajúce predmety) i OPS (obecná ochrana operátora pred prienikom predmetov), pričom novinka bola navrhnutá aj s ohľadom na väčší komfort vodiča. Ten má k dispozícii odpružené sedadlo, vylepšený výhľad a nechýba ani možnosť priplatiť si za diaľkové ovládanie stroja, ktoré podľa prevedenia zvláda štart, pojazd, plyn, zatáčanie, pracuje s navijakmi a ovláda i zadný štít.

lesný kolesový traktor

Keď už sme pri navijakoch, mali by sme dodať, že v LKT máte štandardný elektro-hydraulický dvojbubnový systém s ťažnou silou dvakrát 60 kN s voľným odvíjaním lana, ktorý je poháňaný hydromotorom Danfoss. Maximálna rýchlosť navíjania je 0,8 metra za sekundu a laná majú dĺžku 90 metrov (s priemerom 12 mm), respektíve 75 metrov (s priemerom 13 mm).

V rámci príplatkovej výbavy si môžete objednať výkonnejšie navijaky s keramickými spojkami, zadný štít s kladkami a ochranným rámom, ale v ponuke je tiež nezávislé kúrenie Webasto, hydraulické manipulátory s drapákmi na rôzne veľkú guľatinu, dvojdisková fréza, mulčovač, strihacie hlavice, protišmykové reťaze... skrátka, je to veľa.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 20 obrázkov

zdroj: LKT