„Kolesový nakladač L85 je výsledkom nášho trojročného vývoja,“ hovorí Jiří Karmazín, produktový manažér spoločnosti Doosan Bobcat a dodáva: „Navrhli sme ho tak, aby sa stal etalónom úspechu vo svojej kategórii. Model L85 je skonštruovaný z osvedčených komponentov, vrátane motora, rámu, náprav a elektronických i hydraulických prvkov vlastnej výroby alebo od našich osvedčených a špičkových dodávateľov. Množstvo dielcov sa už používa v našich nakladačoch riadených šmykom, mini rýpadlách a teleskopických manipulátoroch,“ pripomína Jiří Karmazín.

Univerzál

Adekvátny výkon modelu L85 zaručuje mix výkonného motora vlastnej konštrukcie a robustnej hydrauliky. Zákazník má zároveň na výber množstvo prídavných zariadení. V kombinácii s intuitívnym ovládaním, vysokým komfortom obsluhy a jednoduchým používaním je nový kompaktný kolesový nakladač ideálnym riešením pre množstvo úloh v najrôznejších priemyselných odvetviach. L85 sa dá použiť v stavebníctve, poľnohospodárstve, pri terénnych úpravách, ako aj pri práci na komunikáciách, pretože hravo zvláda i odhŕňanie snehu či akúkoľvek inú bežnú údržbu.

kĺbový nakladač

Nová L85 má v tejto chvíli schválených viacero prídavných zariadení a ďalšie pribudnú v blízkej budúcnosti. V súčasnosti je možné k novinke pripojiť štandardnú alebo kombinovanú lyžicu, paletové vidlice ale tiež uhlové zmetáky, snehovú frézu, demolačné kliešte, pílu na podrezávanie,  

Štandardnou výbavou L85 je systém Power Quick-Tach, ktorý je bežne používaným rozhraním a je kompatibilný aj s produktami iných výrobcov. Za príplatok môže byť nakladač vybavený hydraulickým systémom s prietokom zvýšeným z 75,4 na 103,5 litra za minútu, čo ocenia predovšetkým firmy prevádzkujúce napríklad snehové frézy.

Revolučným systémom je technológia nazvaná Advanced Attachment Control. Táto technika umožňuje operátorovi prepínanie medzi rôznymi schémami ovládania stroja stlačením jedného tlačidla. To dovoľuje nezávislé ovládanie riadenia otáčok motora (a maximálneho pomocného prietoku), ale tiež rýchlosti jazdy. Vďaka 7-pólovému konektoru môže operátor intuitívne a efektívne ovládať aj tie najkomplikovanejšie prídavné zariadenia.

kĺbový nakladač

Jednoduchá obsluha

Motor naštartujete buď klasicky kľúčikom, alternatívne je však k dispozícii dotykové tlačidlo umiestnené na pravej konzole. Stroj je tiež vybavený funkciou automatickej parkovacej brzdy a asistentom rozjazdu do svahu. Áno aj takéto detaily (typické skôr pre osobné automobily) sa pomaly začínajú objavovať v nakladačoch. 

Všetky ovládacie prvky sú aj tu rozmiestnené s dôrazom na jednoduchú ovládateľnosť, rýchlosť a pohodlie. Prepínač smeru jazdy (vpred – neutrál – vzad) sa nachádza na prednej strane joysticku. Ovládanie uzávierky diferenciálu, režimu korytnačka/zajac, plávajúcej polohy výložníka a ovládanie prídavnej hydrauliky, má vodič na dosah v hornej časti joysticku. Krokový ovládač slúži k prístupu, navigácii a potvrdeniu nastavenia nakladača prostredníctvom 5-palcového displeja a tiež k rýchlemu prepínaniu pohľadu vzad prostredníctvom integrovanej kamery. Všetky zobrazenia základných funkcií o stroji a obrazovky nastavenia sa ovládajú pomocou krokového ovládača.

kĺbový nakladač

A v kabíne pohoda

Interiér modelu L85 poskytuje komfortné prostredie a výbornú ergonómiu. Vďaka tomu môže operátor pracovať dlhšie, bez únavy. Ako je dnes bežné, ovládače sa dajú jednoducho nastaviť podľa osobnej potreby. Poloha joysticku je nastaviteľná horizontálne a je integrovaná do odpruženého sedadla. Stĺpik riadenia je tiež nastaviteľný v dvoch smeroch. Kabína je uzatvorená a vyhovuje najprísnejším bezpečnostným požiadavkám FOPS II. Pri skúškach podľa tejto normy sa používa guľovitý/valcovitý predmet s maximálnym priemerom 400 mm, ktorý je schopný vyvinúť pri dopade energiu 11 600 joulov. Jeho dopadová plocha musí byť kruhová, s priemerom 200 mm. Len pre predstavu, 9-milimetrový projektil Luger vystrelený z pištole má na konci hlavne energiu „len“ 490 J.

Obe strany kabíny sú presklené a spolu s predným oknom so zníženými okrajmi poskytujú vynikajúci výhľad. Na rozhľad a obratnosť sa prirodzene myslelo aj pri navrhovaní kapoty, výstupu zo spätnej kamery či malom polomere otáčania. To by malo zaručiť, že aj menej skúsení operátori sa so strojom rýchlo zžijú a môžu sa po pracovisku pohybovať s istotou, bez zbytočného stresu.

Komfort

Model L85 je štandardne vybavený kompletným systémom HVAC. V preklade do zrozumiteľnejšej reči to znamená, že priamo z výroby je vybavený nielen vetraním a vykurovaním ale nechýba ani klimatizácie. Okrem lepších pracovných podmienok po celý rok pomáha klimatizačná jednotka aj pri odmrazovaní a znižovaniu vlhkosti v kabíne počas chladného počasia.

Čo sa týka ďalšieho pohodlia obsluhy, vodič nájde na pravej konzole aj dostatok úložných priestorov na veľké fľaše, poháre s vodou či plechovky a samozrejmosťou je tiež 12-voltová zásuvka a USB port.

kĺbový nakladač

Základné parametre kĺbového nakladača Bobcat L85

- Naftový motor D24, 2392 cm3, 50.7 kW (69 koní), emisná norma Stage V

- Maximálna rýchlosť 30 km/h

- Štandardná lyžica 0,8 m3, voliteľné s objemom 0,6 až 1,2 m3

- Prevádzková hmotnosť 5091 kg

- Výška zdvihu 3250 mm

- Hydraulický systém s prietokom 75,4 l/min., voliteľne 103,5 l/min.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 14 obrázkov

zdroj: Bobcat, Bobcat ČR