Poznáte takzvané ASMR videá? Ak náhodou nie, príklady hneď hľadať nemusíte. Pokúsime sa ich v skratke vysvetliť. Sú súčasťou pomerne zvláštnej subkultúry predovšetkým na YouTube a ich účelom je navodiť príjemné pocity pomocou zvuku. Presnejšie povedané súborom veľmi rôznorodých zvukov.

Pri sledovaní narazíte na ľudí, ktorí škriabu umelými nechtami na rôznych povrchoch, ďalší šeptajú, púšťajú fén, iní pre zmenu krájajú kinetický piesok a všetko zaznamenávajú citlivými mikrofónmi. Aby bol ten zážitok ešte intenzívnejší, snažia sa interpreti zaujať vo svojich videách aj vizuálne, takže niekto nechá roztomilého králika pred mikrofónom jesť melón a iný ho zase hladí v morovej maske. Ten melón, nie králika. A nie, nie je to vtip, také video vážne existuje.

kolesový nakladač Caterpillar

Úchylka na stroje

Pripadá vám to celé ako jeden veľký nezmysel alebo dokonca perverzné? My sme ten dojem tiež tak trochu mali, kým sme si neuvedomili, že máme svojim spôsobom dosť podobnú úchylku. Akurát v trochu väčšej mierke... Že sme s veľkou pravdepodobnosťou tiež mierne postihnutí, sme si uvedomili pri sledovaní žltého obra s názvom Caterpillar 992G na stavenisku. A bez mučenia priznávame, že nás jeho výkon v krátkom videu fascinuje.

Detaily jeho relatívne jednoduchej úlohy vám samozrejme prezrádzať nebudeme, môžete sa predsa pozrieť aj sami. Za zmienku však určite stoja detaily toho, čo máte pred sebou na obrazovke. Cat 992G nie je žiadnou horúcou novinkou. Špičkový kolesový nakladač s označením 992 bol prvýkrát predstavený v roku 1968 a tento konkrétny model s dodatkovým písmenom G bol vyrábaný spoločnosťou Caterpillar v rokoch 1998 až 2007.

Tanky by sa vedľa neho mohli červenať

Aby ste si urobili aspoň približný obrázok o schopnostiach tohto stroja, mohlo by vás zaujať pár konkrétnych technických údajov. Caterpillar 992G má podľa veľkosti použitých zubov lopaty celkovú dĺžku od 15 585 do 16 226 mm, alebo aby sa to lepšie pamätalo, tak zhruba 16 metrov. Pokiaľ ide o hmotnosť, červenali by sa vedľa neho aj ťažké bojové tanky. Kým americký Abrams M1A2C váži necelých 67 ton, operačná váha žltej obludy je 95 ton. Niet divu, že na jeden plný záber zvládne naložiť do lopaty s objemom 11,5 až 12,3 m3 skaly, piesok či iný materiál s hmotnosťou až 24 ton.

Nemenej úžasne pôsobia aj čísla charakterizujúce motor. Za zadnou nápravou pracuje dvakrát preplňovaný vznetový štvortaktný osemvalec Caterpillar 3508B DITA s objemom 34,5 litra. Má maximálny výkon 597 kW, teda 812 koní a zásobuje ho nádrž na 1562 litrov nafty. Prevodovka je planétová automatická, má tri stupne dopredu a rovnaký počet i dozadu a v náboji každého kolesa je naviac umiestnená ďalšia planétová redukčná prevodovka.

kolesový nakladač Caterpillar

Nástupcom modelu 992G je Caterpillar 992K.

Zábavný mimochodom musí byť tiež servis týchto vozidiel. Ak by ste mali niekedy chuť skúsiť si to, pripravte sa na to, že motor má olejovú náplň s objemom 102 litrov, prevodového oleja je tu 169 litrov a kompletná hydraulika obsahuje 646 litrov hydraulického oleja.