Výroba špeciálnych vozidiel pre armádu je pre každú automobilku veľmi prestížnou záležitosťou. Jej súčasťou je totiž aj náročný vývoj a použitie technológií, ktoré síce nemajú v civilnom sektore uplatnenie, no niektoré skúsenosti vedia konštruktéri neskôr uplatniť aj v sériovej produkcii bežných modelov. Či je to aj prípad tohto auta, nie je zrejmé, faktom však je, že nová Obrnená Lada Niva Legend je realitou pripravenou pre použitie v prvej línii.

Nejde o krásu, ale rýchlosť výroby

Vojenská nepriestrelná Niva je dielom špeciálnej divízie štátnej spoločnosti Rostec zameriavajúcej sa na vojenskú techniku. V tomto prípade ide o špecializované vozidlo určené pre vojakov v prvej línii. Transportná operačná Niva stojí na technických základoch pickupu VIS-2346 Niva a jej karoséria je zo všetkých možných strán „oblepená“ pancierovými plátmi, vďaka čomu má odolať streľbe z pušky AK-47. S dizajnom si evidentne nikto hlavu nelámal, v tomto prípade však ide o funkčnosť a najmú schopnosť továrne rýchlo vyrábať a stíhať obnovovať armádne stavy. Nivy „vyradené v boji“ vraj vedia vďaka jednoduchej konštrukcii hypoteticky vyrábať v potrebných množstvách.

Aby malo auto akceptovateľnú dynamiku, pod jeho prednou kapotou je nový výkonnejší motor s objemom valcov 1,8 l a výkonom 78 kW (106 k). Ten istý agregát mimochodom dostane aj civilná Niva Legend Sport. Podľa výrobcu je novinka určená na rýchlu dopravu munície, vojakov, prípadne zásobovanie v prvej línii.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov

zdroj: Lada online