Koniec nafty? 90-percentné menej emisií CO2 a bez zápachu s novým palivom

V prípade značiek Albus a „Dr. Richard Salzburg“ ide o 127 autobusov, ktoré prechádzajú na nové palivo, a to vrátane desiatok diaľkových vozidiel.

„S 5,4 miliónmi kilometrov za rok a spotrebou okolo 1,4 milióna litrov nafty ročne táto zmena umožňuje úsporu až 4 095 ton CO2 ročne. Ak chceme zabezpečiť udržateľnú budúcnosť, nemôžeme ako firma o tom len hovoriť. HVO 100 je dnes technologicky najvyspelejším palivom a táto zmena je príspevkom našej spoločnosti (k trvalej udržateľnosti, pozn. red.),“ uviedol generálny riaditeľ dopravcu Albusu Hermann Häckl.

Palivá HVO 100 splnia očakávania na výkon rovnako ako konvenčná nafta, avšak spôsobujú podstatne menej emisií a naviazaných škodlivín. Až 90-percentné zníženie emisií CO2 hovorí samo za seba. Zaujímavosťou je, že palivo je takmer 100% bez zápachu, keďže neobsahuje látky, ktoré by ho tradične spôsobovali.

"HVO 100 je v súčasnosti popri elektrine najužitočnejšou technickou inováciou a pre mnohých robí verejnú dopravu ešte atraktívnejšou,“ okomentoval Stefan Schnöll, námestník hajtmana spolkovej krajiny Salzburg.

Zdroj: Salzburg24.at / foto: cz.depositphotos.com