Kontrola rýchlosti na diaľnici dopadla neuspokojivo

Zákonom predpísanú maximálnu rýchlosť 80 km/h na diaľniciach v Rakúsku pravidelne prekračuje 93 percent vodičov kamiónov. Zdá sa tak, že vodiči kamiónov neberú rýchlostné obmedzenia veľmi vážne. Podľa štúdie Technickej univerzity v Grazi a rakúskeho Úradu pre bezpečnosť cestnej premávky až 93 percent pravidelne týchto vozidiel prekračuje povolenú rýchlosť 80 km/h na diaľniciach.

Na sčítacom bode diaľnice A1 (v lokalite St. Florian pri meste Linz) iba zhruba šesť percent vodičov dodržalo predpísanú rýchlosť. Pracovná komora Rakúska, ktorá si štúdiu objednala, sa na nedávnej tlačovej konferencii zasadila za dodržiavanie stanovených rýchlostí – prospelo by to podľa nej životnému prostrediu aj vodičom.

Problém vidí pracovná komora i na strane zamestnávateľov. Opakovane vraj zisťuje, že v rámci sektora nákladnej dopravy sa stále vyskytujú prípady, kedy sa odmena zamestnancov odvíja od počtu najazdených kilometrov. To údajne tlačí vodičov kamiónov k porušovaniu zákona.

Rýchlostný obmedzovač v kamiónoch: Dejú sa podvody?

Diaľnica A1 v okolí mesta Linz je rakúskym diaľničným úsekom s najväčšou premávkou nákladných áut. Vlani ňou prešlo okolo 5,3 milióna kamiónov.

Zníženie priemernej rýchlosti o päť percent by podľa rakúskych expertov znamenalo o desať percent menej nehôd so zranením osôb, resp. o 17 percent menej nehôd s ťažkými zraneniami a o 25 percent menej smrteľných nehôd. Pomalšia jazda znamená v istých prípadoch vraj aj menej dopravných zápch.

Navyše, debata odborníkov v Rakúsku sa uberá smerom k podozreniu, že pri viacerých kamiónoch dochádza pravdepodobne ku manipulácii so softvérom rýchlostného obmedzovača, keďže 15 percent kamiónov jazdilo po tamojších diaľniciach dokonca rýchlosťou 90 až 100 kilometrov za hodinu.

Zníženie skutočnej rýchlosti kamiónov na diaľniciach na zákonom požadovaných 80 kilometrov za hodinu by podľa štúdie pomohlo znížiť emisie CO2 o 200 ton ročne, prípadne ušetriť náklady na nepriame emisie vo výške približne 29 miliónov eur. Ďalším vítaným benefitom by bolo zníženie hluku.

Zdroj: nachrichten.at / foto: cz.depositphotos.com