Digitálne prístrojové štíty a dotykové displeje sú technológie, ktoré si postupne našli cestu do takmer všetkých nových osobných áut. V tých nákladných zatiaľ o štandard nejde, hoci jeho rozšíreniu by v blízkej budúcnosti nemalo nič brániť. Dobrým dôkazom je Scania, ktorá chce novinku zaviesť aj do segmentu nákladných áut a autobusov. Do praxe totiž zavádza novú digitálnu prístrojovú dosku s dotykovým stredovým informačným systémom Smart Dash.

Príprava na nové požiadavky EÚ

„Táto novinka výrazným spôsobom premení ponuku spoločnosti Scania pre celý dopravný ekosystém,“ hovorí Stefan Dorski, riaditeľ divízie Scania Trucks. „V oblasti podporných bezpečnostných funkcií sme zaznamenali zvýšené očakávania našich zákazníkov. Pozitívne skúsenosti s použitím tejto technológie v osobných autách mnohým otvorili oči, takže si uvedomili, ako veľmi môžu byť podobné systémy užitočné,“ hovorí ďalej Dorski. A zároveň pripomína, že tieto technológie zachraňujú životy, zvyšujú produktivitu a zároveň znižujú úroveň stresu a záťaže vodiča tým, že mu uľahčia orientáciu v premávke. Majitelia Scanií budú môcť navyše využívať aj bezdrôtové aktualizácie over-the-air (OTA), čím by sa mala výrazne znížiť potreba osobných návštev v servisoch z dôvodu potreby aktualizácie softvéru.

Nové nariadenie EÚ týkajúce sa bezpečnosti zavedie pre ťažké nákladné autá od júla 2024 nové povinné bezpečnostné prvky a elektronická architektúra spojená s palubnou doskou Smart Dash je na ne už teraz pripravená. „Vozidlá vybavené palubnou doskou Smart Dash a ich prínos zákazníkom posúvajú našu ponuku na novú úroveň a vyjadrujú ambície v oblasti digitalizácie, konektivity a bezpečnosti. Všetko je pritom zamerané na praktický prínos a prepojenie vozidiel Scania s digitálnymi službami,“ pripomína ďalej Stefan Dorski. Smart Dash bude Scania dodávať v rôznych stupňoch, všetky však umožnia spoluprácu s digitálnymi riešeniami, akými je portál My Scania alebo aplikácia Scania Driver. Novú prístrojovú dosku Smart Dash si môžu zákazníci do nákladných áut objednať už teraz, do sériovej výroby sa dostane na začiatku roka 2024.

zdroj: Scania