Ako zredukovať rozsah mŕtvych uhlov? Jednoznačne správnym nastavením spätných zrkadiel. Ani to ich však celkom neeliminuje a na ceste tak môžete prehliadnuť kopec vecí, obzvlášť ak sedíte za volantom nákladného vozidla. Francúzi tak zrealizovali kampaň na osvetu o bezpečnosti nákladnej dopravy, na ktorú upozornil magazín Auto Motor a Šport.

Okolo seba nevidel až 16 ľudí!

Ak nie sú späťáky nastavené správne, rozsah slepých miest nákladného auta môže byť enormný. Francúzi to skvelo demonštrovali na videu. To ukazuje pohľad vodiča z prvej osoby, ktorý pred sebou ani okolo vozidla nevidí v spätných zrkadlách žiadnych ľudí či účastníkov cestnej premávky. Keď však vystúpi z auta, v skutočnosti sa okolo neho nachádza až 16 ľudí, či už na bicykli, kolobežke alebo dokonca na prechode pre chodcov. Zo svojho miesta za volantom však nikoho z nich nevidel, čo poukazuje na obrovský rozsah mŕtvych uhlov, obzvlášť ak zrkadlá nie sú nastavené správne. 

Áno, ide možno o trochu extrémny prípad, no video je skvelou pripomienkou toho, aby sme boli v blízkosti nákladných áut obozretnejší. To, že ich vidíme my, neznamená, že aj oni vidia nás. Video zároveň slúžia aj ako podnet k tomu, že sa oplatí mať na svojom vozidle správne nastavené spätné zrkadlá. V opačnom prípade môže nastať až takáto krajná a nebezpečná situácia.

<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/video.php?height=311&href=https%3A%2F%2Fweb.facebook.com%2Fautomotorasport%2Fvideos%2F322495259452300%2F&show_text=false&width=560&t=0" width="560" height="311" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowfullscreen="true" allow="autoplay; clipboard-write; encrypted-media; picture-in-picture; web-share" allowFullScreen="true"></iframe>