Spolupráca veľkých výrobcov pri vývoji úžitkových modelov nie je ničím novým. Partneri si vďaka nej dokážu rozložiť vývojové náklady a poslať do výroby aj model, ktorý by pre nich nebol za normálnych okolností rentabilný. V konečnom dôsledku tak získa aj zákazník. Najnovším príkladom spolupráce je nová spoločnosť Flexis SAS, ktorú spolu založili Renault a Volvo. Ich cieľom je vývoj novej elektrickej dodávky.

Aj z peňazí lodiarov

Ako uvádzajú spomínaní partneri, nová spoločnosť sídli vo Francúzsku a obaja do nej plánujú v horizonte troch rokov investovať 300 miliónov eur. Nebudú v tom však osamote, svojim podielom sa do vývoja vloží aj lodiarska logistická skupina CMA CGM. „Nielenže do tohto projektu investujeme, ale prinesieme aj naše know-how a odborné znalosti na zabezpečenie vstupnej a výstupnej logistiky, pričom niektoré z týchto vozidiel by sa v konečnom dôsledku mohli použiť na dekarbonizáciu nášho vozového parku,“ povedal Rodolphe Saadé, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ skupiny CMA CGM.

Pripravovaná elektrická dodávka bude stáť na úplne novej podvozkovej platforme. Ako ďalej dopĺňa Flexis SAS, úplne nová generácia elektrických dodávok bude založená na platforme softvérovo definovaných vozidiel (SDV) a jej špecializovaných služieb. Poskytne aj monitorovanie doručovacej aktivity alebo výkonnosti používateľov, vďaka čomu sľubuje zníženie nákladov o 30 %. Prepojené služby ponúknu zákazníkom doživotné aktualizácie všetkým takto navrhnutým dodávkam. Samotné vozidlo, ktoré sa na trhu objaví už v roku 2026, ponúkne kompatibilitu pre mestskú mobilitu, riešenia šité na mieru, rôzne kapacity batérií a 800 V architektúru prispôsobenú ľahkým úžitkovým autám.