Nehodovosť nákladných áut na cestách EÚ spôsobuje kompetentným nemalé vrásky na čelách. Na európskej pôde preto vzniká každý rok celý rad bezpečnostných opatrení, na ktoré sa musia pripraviť najmä producenti nákladných áut. Najnovšia plejáda aktualizovaných bezpečnostných predpisov EÚ (GSR – General Safety Regulation) nadobudne účinnosť v júli 2024, no mnohé nové povinné bezpečnostné systémy zavádzajú výrobcovia áut už v predstihu. Volvo je jedným z nich. Na trh preto uvádza dva nové bezpečnostné systémy.

Pozor, príde rana!

Už sme to zažili asi každý. Vystupujeme z auta, otvárame dvere a zrazu okolo nich preletí cyklista, motorkár, či dokonca bežec. Áno, je to predovšetkým o pozornosti vystupujúceho vodiča, či spolujazdca, no poznáte to, hlava plná starostí a myšlienok skrátka nezaznamená prichádzajúce nebezpečenstvo. Nákladné Volvá preto dostávajú upozornenie pri otvorení dverí. Pomocou radarov si auto skrátka samo skontroluje, či sa v čase otvárania dverí neblíži zozadu motorkár, či cyklista a ak áno, v kabíne sa ozve dôrazné výstražné upozornenie. Systém je umiestnený na obidvoch stranách auta a je aktívny ešte dve minúty po vypnutí motora.

Pomocou bočných senzorov Volvo monitoruje aj priestor za sebou po stranách. Vďaka tomu vidí nielen chodcov, ale aj rýchlejšie jazdiacich cyklistov, či motorkárov. 

Novinkou prichádzajúcou do nákladných áut Volvo je aj predný aktívny radar s kamerou, ktoré snímajú priestor tesne pred autom. Teda oblasť, v ktorej by sa pred zrakom vidiča mohol ľahko „ukryť“ dospelý chodec, dieťa, či mamička s kočíkom. Ak Volvo zaznemená v „mŕtvom uhle“ vodiča objekt, ozve sa akustické, aj vizuálne upozornenie.

zdroj: Volvo Trucks