Zabudol niekto zapnúť signalizáciu?

Kto pochybil a kto bude niesť zodpovednosť? Ide o systémový problém alebo individuálne zlyhanie? 7 vyhasnutých ľudských životov, zranení ľudia a traumatický zážitok pre ľudí z vlaku, ktorí sa viezli medzinárodným spojom z Prahy do Budapešti. Do cieľa už tento vlak nedorazil, keď na železničnom priecestí za Novými Zámkami pri Dvoroch nad Žitavou narazil do autobusu.

Autobusová linka našťastie nebola úplne plná, no nehoda spôsobila 7 zbytočných úmrtí. Na mieste zasahovali záchranné tímy a viaceré vrtuľníky. Ide o jedno z najtragickejších vlakových nešťastí v histórii novodobého Slovenska.

Okamžite po nehode vyvstala otázka, kto je za ňu zodpovedný? Pôvodne sa hovorilo o tom, že vlak išiel po nesprávnej koľaji, na ktorej prebiehala údržba, a preto neboli pre ňu zapojené potrebné bezpečnostné systémy (signalizácia na priecestí).

Na základe interných dokumentov železníc sa však teraz zdá, že údržba už bola v čase nehody skončená, no niekto zabudol signalizáciu zapnúť. Kto presne a koľko vinníkov má tragédia, je stále predmetom vyšetrovania. Ministerstvo dopravy už skôr vyjadrilo presvedčenie, že ju zapríčinil ľudský faktor. Traja výpravcovia Železníc sloveneskej republiky z Nových Zámkov boli nateraz postavení mimo služby.

Zdroj: Denník N