Kradnú ti naftu? NEVYLIEZAJ!

Asi najčastejšie sa vodiči stretávajú s krádežou paliva. Možno si poviete, že vyskočím von a takú mu/im naložím... No hrdinské činy má v hlave človek, ktorý obdobnú krádež zažil pred 20 rokmi. Načapali nejakého fagana, a bolo to jednoduché. Alebo majú silné reči tí, ktorí to nezažili a nemajú potuchy, ako to môže byť nebezpečné. Tento „hrdinský“ skok z kabíny pre vás môže byť aj posledný. Nikdy neviete, na ako dobre organizovanú skupinu natrafíte. Či sa neschovali dvaja páchatelia bokom, ktorí rátajú s elimináciou vodiča, zatiaľ čo kumpáni riešia samotné prečerpávanie nádrží... Prípadne, kým riešite jedného, druhý vám rabuje kabínu.

Čo robiť pri kradnutí nafty?

1) Pri spozorovaní samotného incidentu jednoznačne rozsvietiť súpravu, stlačiť klaksón a prebudiť aj pol mesta! Len nech sa vám stane čo najmenšia materiálna škoda a hlavne aby vám nebolo fyzicky ublížené, nedajbože s trvalými následkami.

Keď vám berú naftu, rozsvieťte všetko čo máte a klaxón držte smelo aj niekoľko desiatok sekúnd!

Sitá v nádržiach dokážu obísť chobotnicou

Sitá na nádržiach, sú dnes úplne bežné, ale dá sa aj to jednoducho okašľať. Raz mi šli vybrať naftu neďaleko Marseille a nepoškodili okrem zámku nič, len mali pripravenú akoby zbernú chobotnicu piatich tenkých hadičiek cez redukciu do jednej širokej a tá smerovala popri súprave k dodávke schovanej za návesom. Viem systém opísať preto, že mi ostal zapichnutý v nádrži, keďže som loptošov vyrušil šialeným trúbením. Nechali všetko tak a upaľovali preč.

Použite samolepky BIOdiesel alebo BIOfuel

Jeden z najlacnejších overených spôsobov ako sa podobným incidentom dá predchádzať sú nálepky okolo hrdiel palivových nádrží BIOdiesel, BIOfuel a pod. Možno sa to niekomu zdá ako úplná hlúposť, ale verte, že keď zlodeji uvidia takéto, zväčša výrazné a nevkusné označenie, pôjdu si hľadať inú obeť, nakoľko nebudú chcieť riskovať vytankovanie nejakého družstevníckeho palivového kokteilu.

Mám si zgurtňovať dvere? Čo som strachopud?

Azda každý vodič počul, ako kolegovi počas spánku vykradli kabínu. Či je pravda, že vodič tak tvrdo spal, že nikoho nepočul, alebo mal obrovský strach a radšej hral mŕtveho chrobáka, asi nie je podstatné. Podstatné je to, že bol okradnutý počas prítomnosti v aute...

Tu som ako špageta

Raz sa mi smial kolega, že jazdí 25 rokov a len my mladí asi veľa filmov pozeráme, tak si dvere upíname. Ten istý kolega po dvoch mesiacoch na parkovisku v talianskej Cremone vedľa železiarní ma žiada, či si pozrieme film v mojej kabíne, alebo vezmem notebook k nemu. „Však máš satelit Milan, pozrime si slovenské správy u teba,“ hovorím mu. „Už týždeň nemám nič Rudo, túto fúru dokončím a idem domov“. Jednej noci totiž Milana pri Barcelone vykradli tak, že mu ostal len starý firemný mobil a peňaženka s dokladmi + tankovacími kartami, ktorú nenašli.

Mňa naučil iný kamarát spoza volantu, radšej byť pripravený ako vyčistený. Áno dámy a páni, aj toto je spôsob ako sa v pokoji vyspať, zabezpečiť si dvere spojením menšou gurtňou. Upínací pás kúpim raz, putuje so mnou roky a používam ho vyložene iba na dvere. Tento druh sedliackeho zabezpečenia sa mi sto percentne vyplatil na juhu Talianska, neďaleko Neapolu. Po prebudení ráno boli zámky dverí vylomené na obidvoch stranách, no dnu sa nik nedostal.

Všetky cennosti maj so sebou

Každý vodič pravidelne počas odpočinku opúšťa kabínu. Niekto je čiastočne dobrodruh, ako napríklad ja, čo sa bicyklom (30 ročnou skladačkou) vyberie na výlet k Eiffelovke, ku Colosseu, na pláž Saint Giron´s, na nákup potravín kdekoľvek podľa aktuálnej lokality aj keby som mal bike prehodiť cez oplotenie parkoviska. Iný môže byť typ človeka, oddychujúceho pri pozeraní filmu počas pauzy, čítajúc knihu v pokoji na lôžku. No všetci z nás opustia kabínu, svoj výsostný pracovný, ale aj oddychový priestor - úplne všetci. Či to je na toaletu, do sprchy, kúpiť si čerstvú voňavú bagetu, alebo sa len tak poprechádzať a prekrviť nohy. Ja osobne si vždy vezmem laptop, karty, peňaženku so sebou do batoha, aj keď mám kamión mimo dohľad len pár minút.

Legendárna skladačka nie je mýtus

Vybrali ma za 15 min v sprche. Do smrti na to nezabudnem:

Mám toho za celý deň akurát plné zuby, STAUland (Nemecko) som konečne pozvoľným hopsaním v kolónach opustil, zaparkoval po odjazdených 8:45 na parádnom fleku odpočívadla neďaleko Liége v Belgicku. Batoh pripravený klasika za operadlom, prihodil doň veci na sprchovanie, mobil do vrecka a vyrazil k budove, kde to už roky poznám. Celé zdržanie na večernú sprchu netrvalo ani 15 minút, vrátil som sa ku kamiónu a čo čert nechcel, zámok na dverách vylomený. V prvej sekunde zo mňa vyletela spontánna hlasná spŕška nadávok, vyleziem do kabíny, tam armagedon. Osobné veci, oblečenie, obsah kastlíkov, komplet všetko z celej kabíny rozhádzané po zemi a posteli. Behom chvíľky som sa upokojil, lebo mi v podstate nič nezmizlo. Absolútne nič dôležité sa mi nestratilo a to len preto, že som všetky svoje cennosti mal pri sebe v plecniaku, ešte aj počas krátkeho pobytu v sprche.

Aj takto vyzerá život vodiča z povolania

Týchto pár riadkov nechcem venovať strachu, ale zdravej ostražitosti pri našom neľahkom, aj keď nádhernom povolaní, plnom hlavne tých krajších zážitkov. Nech vás všetko zlé obchádza, veľa šťastných kilometrov prajem, a vždy bezpečný návrat domov.

Kolesami na ceste, anténou hore kolegovia ;-)

Poznávacia značka