Anketa Tractor Of The Year má štyri kategórie. V prvej s názvom Best of Specialized proti sebe stoja špecifické stroje zamerané na trvalé kultúry typu sady či vinice, a práve v tejto triede bral povestné vavríny kompaktný Fendt 211 V Vario. Segment Best Utility, ktorý zase dovoľuje maximálne štvorvalcové motory, výkon do 70 koní a hmotnosť do 10 ton, ovládol stroj Valtra G135 Versu.

V tretej sekcii Sustainable Toty zameranej na traktory trvale udržateľného poľnohospodárstva vyhral Claas Axion 960, nás však zaujímala predovšetkým hlavná kategória bez obmedzení, do ktorej sa prebojovalo deväť finalistov značiek Armatrac, Case, Claas, Fendt, Kubota, Landini, Massey Ferguson, New Holland a Steyr.

Tractor Of The Year

Výherca spoza mláky

Ako ste z úvodu iste pochopili, najviac bodov a tým pádom aj titul Tractor Of The Year 2021 získal Massey Ferguson 8S.265, ktorý mal svetovú premiéru v polovici minulého roka a vychádza z koncepčnej štúdie The Next, ktorú táto firma predstavila na výstave Agritechnica v roku 2019.

Základom nového stroja je nová šesťvalcová koncernová pohonná jednotka Agco s objemom 7,4 litra a vstrekovaním common-rail, ktorá plní emisnú normu Stage V. Tento agregát je dostupný hneď v štyroch výkonových variantoch (205, 225, 245 a 265 koní), pričom systém Engine Power Management (EPM) je schopný pridať každému motoru ešte 20 koní. 

Tractor Of The Year

To možno nie sú závratné čísla, na druhej strane sú však tieto naftové motory schopné odovzdávať maximum krútiaceho momentu (950, 1000, 1100 a 1200 Nm) v širokom rozmedzí od 1000 do 1500 otáčok za minútu a naviac s EPM tieto čísla ešte navýšiť približne o 3 percentá (982, 1080, 1178 a 1257 Nm).

O prenos sily motora na všetky štyri kolesá sa momentálne môžu postarať dve prevodovky. Nová Dyna-7 a dvojspojková Dyna-E-Power (a to v decembri 2021 ešte pribudne variátor Dyna-VT). Obe sú schopné radiť pod zaťažením, dopredu i dozadu ponúkajú až 28 stupňov a Dyna-7 s redukciou zvyšuje tento počet na 56.

Tractor Of The Year

Novinky pre obsluhu

Pozoruhodná na tomto stroji je tiež kompletne nová kabína, ktorá ponúka vnútorný priestor s objemom až 3400 litrov a jej presklená časť má plochu až 6,6 metra štvorcového, čo výrazne uľahčuje výhľad. Asi najzaujímavejším detailom je to, že konštruktéri oddelili kabínu od motorového priestoru až do tej miery, že je medzi nimi medzera 24 centimetrov.

Tractor Of The Year

Podľa tvorcov toto riešenie významne obmedzuje prestup tepla od pohonnej jednotky do kabíny, znižuje vibrácie a dramaticky redukuje tiež hlučnosť. Massey Ferguson uvádza hodnotu hluku v interiéri len 68 dB a vďaka tomu má byť nový traktor jedným z najtichších na svete. Navyše práve z tejto medzery v strede stroja je nasávaný vzduch do motora – autori tohto nápadu tvrdia, že v tomto mieste je vzduch pri prevádzke čistejší, čím sa redukuje zaťaženie hlavného vzduchového filtra.

Klasickú prístrojovú dosku nahradil digitálny terminál MF vDisplay umiestnený na pravom prednom stĺpiku a štandardom je tiež informačný a ovládací terminál s dotykovým displejom Datatronic 5. Ďalšie funkcie traktora, ako napríklad zdvojený okruh hydrauliky, sú ovládané cez volič MultiPad, pričom výrobca sľubuje jednoduchosť ovládania všetkých dotykových terminálov na úrovni moderných telefónov. Samozrejmosťou je tiež konektivita a telematika. V ponuke nájdete systém GPS, voliteľný terminál Fieldstar 5, ktorý slúži ku správe všetkých dostupných aplikácií.

Tractor Of The Year

Massey Ferguson 8S má celkovú dĺžku (vrátane závesov) 5375 mm, výšku 3665 mm a rázvor náprav 3050 mm. Zadný záves je schopný zodvihnúť 10 ton, kapacita predného závesu je zase 4,8 tony a zadná náprava umožňuje montáž pneumatík do priemeru 2,05 m. Maximálna hmotnosť traktora je 16 ton. Prietok sériového hydraulického systému je 150 litrov za minútu, za príplatok vám však MF namontuje okruh s prietokom zvýšeným na 205 l/min a maximom posunutým na 230 litrov.

Všetky modely sú vybavené štvorrýchlostným vývodovým hriadeľom ponúkajúcim režimy 540, 540 ECO, 1000 a 1000 Eco a k dispozícii je tiež predný vývodový hriadeľ. Predná náprava je odpružená, polomer otáčania modelu 8S činí 5,7 metra a novinkou je tiež obutie značky Trelleborg s rozmermi VF 600/70 R30 vpredu a VF 650/75 R42 vzadu.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 20 obrázkov