Dobre, tak trochu samozrejme preháňame. Nový švajčiarsky jednonápravový malotraktor (alebo univerzálny nosič náradia, ako chcete) si za vás sám na pole či lúku neodskočí, rodinu na výlet nevyvezie... A iste, že vždy záleží, koľko typov náradia k nemu máte k dispozícii. V tomto smere je však Rapid URI E041 – ako znie celé jeho meno – veľmi podobný tamojším univerzálnym nožom.

Rapid Technic ponúka pre URI nástroje na kosenie, mulčovanie, prívesné vozíky, čistiace kefy, frézy, sypače, rôzne typy náradia na obrábanie pôdy a množstvo ďalších špeciálnych náčiní ideálnych pre komunálne služby, záhradníctvo alebo práce spojené s domácou údržbou okolo domu.

Rapid URI

Aby nový model dané úlohy zvládal bez väčšej námahy, dostal hneď dva elektromotory. Slabší z nich s výkonom 1,2 kW (1,6 k) roztáča kolesá prostredníctvom redukčnej prevodovky, druhý silnejší s výkonom 3 kW (4 k) zase zabezpečuje pohon vývodového hriadeľa, teda PTO.

Na šesť hodín práce

Palubný systém pracuje s napätím 48 voltov a energiu obom pohonným jednotkám dodáva kompaktná lítium-iónová batéria s kapacitou 2,9 kWh. To je ekvivalent ani nie litra nafty, Rapid Technic ale tvrdí, že akumulátor je schopný zabezpečiť prevádzku stroja v závislosti na podmienkach a pripojenom náradí až na 6 hodín.

Rapid URI

Nový stroj váži bez kolies a akumulátora 116 kg, vpred sa dokáže pohybovať rýchlosťou 0 až 7,6 km/h a dozadu od 0 do 3,6 km/h, pričom pri práci zvládne svahy so 60-percentným stúpaním či klesaním. Samotný vývodový hriadeľ má štandardne 880 otáčok za minútu, ale pomocou tlačidiel pri ovládacom displeji je možné plynulo meniť otáčky v rozmedzí od 500 do 950 ot./min.

Rapid URI má niekoľko bezpečnostných poistiek, množstvo upevňovacích bodov, pomocou ktorých ho môžete bezpečne ukotviť pri prevoze či manipulácii s ním a riadidlá disponujúce niekoľkými kĺbovými spojmi je možné výškovo nastavovať v desiatich polohách a rôzne otáčať bez použitia akýchkoľvek nástrojov. Ako jednonápravový nosič náradia funguje, vám viac priblíži priložené video.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 14 obrázkov

zdroj: Rapid Technic