Mobilná aplikácia dostala od užívateľov zatiaľ veľmi nelichotivé hodnotenie. Ľudia sa sťažujú na zamŕzanie, pomalý chod a komplikovanú registráciu. Zatiaľ radšej voľte nákup cez web www.eznamka.sk.

Ceny za diaľničné známky zostávajú rovnaké. 10 dňovú známku kúpite za 10 €, 30 dňovú za 14 € a ročnú za 50 €. Ročná diaľničná známka aj naďalej platí od 1.1 do 31.1. Kritici sa teda nedočkali zmeny, keď požadovali, aby ročná diaľničná známky platila 365 dní od nákupu. Ak si kúpite auto v polovici roka, máte smolu a musíte kúpiť diaľničnú známku na pol roka za 50 €.

Nákup


Najjednoduchšou možnosťou, ako si zaobstarať diaľničnú známku pre rok 2016, je nákup v kamenných predajniach (čerpacích staniciach) alebo v automatoch na hraničných priechodoch. Po novom však môžete kúpiť známku aj na internete. Platbu za využívanie diaľnic a rýchlostných ciest môžete uskutočniť cez portál www.eznamka.sk. Na stránke stačí zadať Evidenčné číslo vozidla (EČV) a krajinu registrácie vozidla. Zaplatíte cez platobnú kartu. Nákup cez internet poteší najmä firmy s veľkou flotilou vozidiel. Stránka umožňuje nakúp až 500 diaľničných známok naraz.


Druhou možnosťou, ako zaplatiť za používanie diaľničnej siete, je platba cez mobilný telefón. Aplikáciu pre mobilné zariadenia s názvom eznamka si môžete stiahnuť v Google Play Store alebo v Apple App Store. Mobilná aplikácia dostala od užívateľov zatiaľ veľmi nelichotivé hodnotenie. Tí sa sťažujú na zamŕzanie, pomalý chod a komplikovanú registráciu. Zatiaľ radšej voľte nákup cez web www.eznamka.sk.

Kontrola


Zabudnúť na kúpu diaľničnej známky sa po novom neoplatí. Kontrolný kamerový systém vás totiž s veľkou pravdepodobnosťou odhalí a pokutu pošle automaticky držiteľovi vozidla na základe objektívnej zodpovednosti. Výška sankcie môže v správnom konaní siahať do výšky 500 €.


Automatický systém kontroly má aj výhodu. Na diaľniciach už vraj nestretneme policajtov, ktorí spomaľujú dopravu a robia nebezpečné situácie pre kontrolu známok.

Platnosť diaľničnej známky si môžete overiť na stránke eznamka.sk. Systém vám pošle automaticky 3 dni pred skončením platnosti upozornenie o blížiacom sa konci platnosti známky (pokiaľ ste zadali pri nákupe e-mail alebo t. číslo).


Zdroj: eznamka