Dva roky trvajúci vývoj a výsledkom je automobil s dojazdom 125 míľ, teda v prepočte 201 kilometrov. Spoločnosť Winnebago, ktorá na základoch Fordu Transit navrhla a postavila toto obytné vozidlo, hovorí, že podľa jej prieskumov 54 percent zákazníkov dáva prednosť výletom na vzdialenosť 200 míľ, teda asi 320 km.

To je iste pekné a dané čísla získané z ankety spochybňovať nebudeme, stále to však akosi nezapadá do akčného rádiusu jej novinky.

Tá nesie označenie e-RV a využíva mechanické komponenty firmy Lightning eMotors. Výkonmi či dynamikou sa Winnebago nepochválilo, prezradilo ale, že v aute sú namontované akumulátory s kapacitou 86 kWh. To je ekvivalent približne 25 litrov nafty a aj preto predpokladáme, že spomínaný údaj o dojazde nepreháňa. Problém je akurát v tom, že uvedené trakčné batérie neslúžia len na presuny, ale logicky napájajú i všetky prevádzkové systémy auta.

Inteligentná konštrukcia, dojazd ale márny

Americká firma v snahe šetriť elektrickú energiu namontovala do e-RV spotrebiče s nízkou spotrebou (varná doska, chladnička...), a keď už sme pri ekológii, vozidlo zaujme i podlahou z recyklovaného korku a gumy či tepelnou izoláciou z vlny. Nič to však nemení na tom, že ak chcete skutočne do prírody a nie kempu so zásuvkami, uvedený dojazd 200 kilometrov je v skutočnosti ilúziou.

Uvedomuje si to samozrejme i Winnebago, ktoré tento model preto zatiaľ prezentuje ako koncept a sľubuje, že s vyvíjajúcimi sa technológiami a lepšími batériami by v budúcnosti chcela ponúknuť karavan s dlhším dojazdom. Tým vlastne nepriamo priznáva, že e-RV je momentálne skôr raritou, ako skutočne použiteľným obytným elektromobilom.

Aby sme len nekritizovali, veľmi sympatické je napríklad centrálne ovládanie integrované do dotykového displeja, ktoré svojim rozhraním pripomína mobilné telefóny. Mimochodom, tento systém vám umožní pripojiť sa k autu mobilom a ovládať všetko na diaľku. Druhý detail, ktorý sa nám páči, je wi-fi s routerom a dva modemy, takže internet budete mať v tomto vozidle v podstate ako keby ste boli doma.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 13 obrázkov

zdroj: Winnebago