Inovatívne nákladné vozidlo budí záujem

Na farme je veľa práce: napríklad odvoz hnoja z farmy a dovážanie nového krmiva na farmu. To v praxi znamená veľa jázd nákladnými autami, náklady na palivo a čas. Aby nákladné autá už zbytočne nejazdili tam a späť bez nákladu, rodina Exelerová vyvinula svoj vlastný nákladný automobil, vďaka ktorému sú jazdy naprázdno minulosťou. Vozidlo nazvali Kombiliner Liquid-X-Liner.

Rodina Exelerová má zriadený sklad a ten poskyutuje priestor na uskladnenie približne 800 ton obilia. To znie ako veľké množstvo, no pri 17 000 ošípaných to vystačí len na 30 dní. Sklad musia následne znovu naplniť.

Tu však nastáva problém: V rodinnej nemeckej firme museli v minulosti odviesť hnoj, resp. digestát ako tekuté hnojivo kamiónom a ten išiel naspäť naprázdno. V rovnaký deň sa vydalo na cesty prázdne nákladné auto, aby vyzdvihlo obilie pre ošípané. Aj jazdy bez reálneho nákladu však stoja peniaze a škodia životnému prostrediu.

Prázdne kamióny na cestách sú neekologické

Rodina Exelerová preto premýšľala nad tým, ako by mohli skombinovať oba druhy ciest. Vyvinula nové nákladné vozidlo s funkciou štandardného sklápača, ktoré však prekvapí: dokáže totiž naložiť aj kvapaliny.

Ako však môže toto vozidlo nakladať tekutiny, keď predtým prepravovalo krmivo pre ošípané? To sa dozviete z vyššie priloženého videa.

Vývoj nákladného auta trval približne tri až štyri roky. Rodina teraz ušetrí veľa paliva a peňazí. Pri bežnom nákladnom vozidle s naftovým motorom spotrebovali ročne okolo 25 000 litrov nafty pri 100 000 najazdených kilometroch prejdených naprázdno. Bez prázdnych jázd sa toto množstvo znižuje na 12 500 litrov. Kombiliner sa tak stal súčasťou rodinného podniku aj ako recept na potenciálny biznis, ktorý chce rodina ďalej rozvíjať.

Zdroj a foto: efahrer.chip.de