To, na čo sa práve pozeráte, je úplne nový úžitkový variant jednopriestorového minivanu Hyundai Staria. Nesie označenie Load a jeho úlohou bude nahradiť zastaralý a na mnohých trhoch už nedostupný model iLoad, ktorý u nás poznáte pod názvom H-1 Van. Čím chce zaujať?

Okrem originálneho dizajnu samozrejme aj novou platformou N3, ktorá je spoločná s SUV Hyundai Santa Fe či Tucson, ale tiež sesterskými autami Kia Sorento a Sportage. Šasi však samozrejme nie je identické. Na rozdiel od crossoverov nájdete vzadu tuhú zadnú nápravu odpruženú listovými perami, aby si auto hravo poradilo s ťažkým nákladom.

Hyundai Staria

Nákladový priestor Starie-Load má dĺžku 2607 mm, šírku 1640 mm, výšku 1436 mm a vďaka tomu bez problémov zhltne tri normované euro-palety. V porovnaní s predchodcom sa konštruktérom podarilo znížiť výšku nakladacej hrany o 96 milimetrov a zákazník si bude môcť vybrať buď jednodielne výklopne veko alebo klasické dvojdielne, do strán otvárané dvere.

Pohotovostná hmotnosť novej dodávky je 1930 kg, pričom ponúkne užitočné zaťaženie 1090 kg. Ak sa vám to zdá málo, Staria-Load môže navyše ťahať nebrzdený príves s hmotnosťou 750 kg, ten brzdený môže mať až 2500 kg. 

Hyundai Staria

177 koní s automatom, interiér digitálny

Novinka je poháňaná 2,2-litrovým preplňovaným naftovým štvorvalcom CRDi. Ponúka maximálny výkon 177 koní pri 3800 otáčkach za minútu a najvyšší krútiaci moment 430 newtonmetrov, ktorý je dostupný v rozmedzí od 1500 do 2500 ot./min. Agregát bude na austrálskom trhu spojený výlučne s osemstupňovou automatickou prevodovkou a bude roztáčať kolesá prednej nápravy.

Hyundai Staria

Hyundai Staria-Load sa bude predávať v dvoj alebo päťmiestnom prevedení a automobilka sľubuje bohatú základnú výbavu i množstvo prvkov v úžitkových autách doteraz nevídaných. Patrí k nim napríklad digitálny prístrojový panel, spomínaných sedem airbagov, ale môžete mať tiež elektronickú parkovaciu brzdu, multifunkčný volant s pozdĺžnym i výškovým nastavením stĺpika riadenia, bezkľúčové štartovanie, bezdrôtové nabíjanie telefónov alebo multimediálny systém schopný zvládať Android Auto i Apple CarPlay.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 12 obrázkov

zdroj: Hyundai