Obe spoločnosti ho predstavili na veľtrhu Busworld 2023, ktorý sa konal od 7. do 12. októbra v Bruseli. Partnerstvo na vývoji medzi Ivecom a Hyundaiom začalo už v marci 2022, išlo tak o krok urýchliť prechod na bezuhlíkovú mobilitu v doprave.

Novinka v podobe E-Way H2 je 12-metrový nízkopodlažný mestský autobus s elektromotorom, ktorý dosahuje 310 kW (421 k). Palivové články dodala spoločnosť HTWO, teda oddelenie Hyundai, ktoré sa venuje tejto problematike. Autobus má 4 nádrže s kombinovanou kapacitou 7,8 kg a sadu akumulátorov s kapacitou 69 kWh. Za normálnych podmienok je deklarovaný dojazd do 450 km.

Tankovanie vodíka aj dobíjanie batérie naraz

Autobus ponúka naraz tankovanie vodíka a aj dobíjanie akumulátora. Vďaka tomu sa optimalizuje nabíjanie a zároveň pomáha batérii a palivovým článkom dosahovať najvyššiu účinnosť a najdlhšiu životnosť. Aspoň tak to deklaruje Hyundai.

Novinku budú vyrábať v závodoch spoločnosti Iveco Bus v francúzskom Annonay a talianskom Foggia. Zatiaľ je len otázkou, ako sa k podobnému autobusu pridajú aj iní výrobcovia či dopravné podniky, ktoré sú hlavnými odberateľmi takýchto produktov. Okrem infraštruktúry ako tankovania vodíka im zatiaľ môže vadiť aj očakávaná vyššia cena, ktorá bude presahovať obdobne postavený kúsok so vznetovým motorom na naftu či na CNG.

Zdroj: Iveco