Ukrajinsko-poľský konflikt na pokračovanie

Poľskí autodopravcovia začali blokádu prístupu k jednému z najrušnejších hraničných priechodov s Ukrajinou, čím sa rozšíril protest, ktorí už v kolonách uväznil mnohé vozidlá a problémy spôsobuje prenesene aj na slovensko-ukrajinskej hranici.

Kamionisti, ktorí teraz blokujú hraničný priechod v obci Medyka, ako aj tri ďalšie hraničné priechody, sa sťažujú, že strácajú tržby kvôli ukrajinským firmám. Tie ponúkajú lacnejšie ceny za svoje služby a prepravujú tovar aj v rámci Európskej únie, teda nie len medzi členskými krajinami a Ukrajinou.

Rád by som čo najskôr ukončil tento protest, pretože je pre nás rovnako zaťažujúci ako pre všetkých okolo nás,“ povedal v mene protestujúcich poľských kamionistov Tomasz Borkowski s dovetkom, že nemajú v úmysle sa vzdať, dokým nedôjde k zmene.

Poľskí kamionisti začali protest 6. novembra. Požadujú, aby Európska únia znovu zaviedla systém povolení pre ukrajinských kamionistov vstupujúcich do krajín EÚ, s výnimkami pre humanitárnu pomoc a vojenský náklad. Pôvodné pravidlá boli uvoľnené po invázii Ruska na Ukrajinu v minulom roku.

Ukrajina sa sťažuje, že protest poškodzuje jej krehkú ekonomiku v čase vojny. Kyjev tiež tvrdí, že došlo k blokácii humanitárnej pomoci, čo demonštranti popreli.

Zdroj: Reuters / foto: notesfrompoland