Spolupráca spoločností Zetor Tractors a.s. a VST Tillers Tractors Ltd. z Indie naberá na obrátkach. Memorandum o spoločnej spolupráci síce podpísali len v roku 2020, no už nesie plody spolupráce. Kompaktné traktory Zetor sú na indickom trhu veľmi populárne a tak vychádza Zetor miestnym zákazníkom maximálne v ústrety. Nové modely sa budú na indickom trhu predávať pod značkou VST Zetor.

Testovanie v Brne

„Vďaka profesionálnemu prístupu partnerov z VST sa nám podarilo vytvoriť stroj, ktorý má všetky predpoklady k tomu, aby sa stal na indickom trhu úspešný,“ povedal výkonný riaditeľ spoločnosti Zetor Tractros, Róbert Harman. Zároveň doplnil, že prototypy už prešli finálnym testovaním vo výrobnom a vývojovom centre Zetor v Brne. Prvé sériové Zetory by sa mali k zákazníkom dostať už v priebehu roka 2023. Ide o nové kompaktné traktory s výkonmi 45 a 50 koní, ktoré boli prispôsobené potrebám a očakávaniam indického trhu. Sú však postavené tak, aby sa dali veľmi ľahko modifikovať podľa očakávaní akýchkoľvek trhov. Ako uvádza Zetor, ich základom sú motor vlastnej výroby a jednoduchosť obsluhy daná aj výbornou manévrovateľnosťou v sťažených podmienkach.

VST Zetor 4511 je v maximálnej miere prispôsobený podmienkam indických farmárov.

História spolupráce spoločnosti Zetor s Indiou má pritom hlboké korene. Už v 60. rokoch sa totiž do Indie z ČSSR vyvážali tisícky traktorov Zetor. Odtiaľ bol už len krok k ich licenčnej výrobe a spoločnému podniku. Do roku 1990 vyšlo z indických tovární viac ako 60 000 licenčných Zetorov, pričom od roku 2014 má v Indii Zetor vlastnú dcérsku spoločnosť Zetor India.

zdroj: VST Zetor, Agriland