Ak by to čírou náhodou v tejto chvíli nebolo niekomu jasné, zatiaľ nejde o sériové vozidlo. New Holland Straddle je koncept toho, ako by mal vyzerať budúci traktor plniaci vyššie uvedené zadanie a CNH Industrial doteraz neprezradilo ani to, kedy sa ma mal dostať do výroby.

„Náš priekopnícky koncept traktora s nastaviteľnými nápravami ponúka pohľad do budúcnosti. Svedčí o neustálej snahe našej firmy vyvíjať nové riešenia, ktoré spĺňajú špeciálne potreby našich zákazníkov a predznamenáva ďalšie rozšírenie našej rozsiahlej ponuky,“ povedal na margo nového stroja Carlo Lambro, prezident značky New Holland.

Štúdio Pininfarina vyvinulo traktor Straddle okolo komfortnej kabíny a pripravilo novinku tak, aby dostala elektrický pohon v súlade so stratégiou New Holland Clean Energy Leader.

Z dostupných informácií nie je úplne jasné, či má byť traktor poháňaný výlučne batériami a elektromotormi, alebo pôjde o hybrid využívajúci spaľovací agregát na dobíjanie akumulátorov. Možné sú zrejme obe verzie, tým skôr, že na niektorých počítačových ilustráciách za kabínou je čosi, čo by sme mohli považovať za výfuk.

V tvare pohára

Keď už hovoríme o pracovisku vodiča, nemali by sme prehliadnuť snahu návrhárov firmy Pininfarina o to, aby kabína a jej spodná časť pripomínali takzvanú „champagne flute“, v preklade „flautu na šampanské“, čo je francúzsky výraz pre typický pohár, do ktorého sa originálne šumivé vína nalievajú.

Autori dizajnu tvrdia, že toto riešenie zabezpečuje vynikajúci výhľad z kabíny nielen okolo samotného stroja, ale tiež dolu na vinnú révu. Interiér je ľahko prístupný vďaka obrovským jednodielnym dverám, ktoré tvoria prakticky celé čelné okno a spolu s nimi sa odklápa i stĺpik riadenia a natáča i sedadlo, aby sa obsluha dostala do traktora skutočne bez najmenších problémov.

Vnútro je veľmi minimalistické. Obsahuje len volant s displejom uchytený na jedinom prednom stĺpiku, takže je zrejmé, že riadenie pôjde v tomto prípade výlučne „po drôte“. V zadnej časti kabíny nechýbajú odkladacie priestory v zásuvkách, ambientné osvetlenie a pár ďalších informačných displejov umiestnených pod stropom.

Ako sme už spomenuli, traktor New Holland Straddle je určený do francúzskych viníc s úzkymi riadkami, to ale neznamená, že sa hodí len tam. Jeho predná i zadná náprava sú navrhnuté tak, aby mohli pomocou hydrauliky meniť rozchod, takže vozidlo jednoducho prispôsobíte akýmkoľvek miestnym podmienkam.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 7 obrázkov