Špeciálne pre poľnohospodárstvo vyvinuté teleskopické manipulátory doteraz niesli označenie NewAG (New Agriculture), Manitou však dva vrcholné modely MLT 841 a MLT 1041 prepracoval s dôrazom na komfort, kvalitu konštrukcie a celkovú efektivitu a výsledkom sú stroje nového modelového radu s označením NewAG XL.

Manitou

Čo sa zmenilo

Spomínané manipulátory majú nosnosť 4,1 tony a bremená dokážu zodvihnúť do výšky 7,60, respektíve 9,65 metra. Tieto konkrétne vozidlá sú určené predovšetkým pre veľké farmy, poľnohospodárske podniky alebo bioplynové stanice. A operátorov podobných strojov by mohlo zaujímať, že NewAG XL prichádza s novou výbavou označenou Platinum. Čo obsahuje?

- úroveň hluku v kabíne znížená na 69 dB
- jednodielne čelné sklo s vylepšeným výhľadom smerom hore
- nové vzduchom odpružené vyhrievané sedadlo znižuje prenos vibrácií o 54 percent, sedačka má zároveň elektricky nastaviteľnú bedrovú opierku a širší sedák
- zvýšenie krútiaceho momentu motora o 12 percent na 602 Nm pri 1500 ot./min.
- pohonná jednotka s výkonom 141 koní má o 11 percent nižšiu spotrebu paliva
- LED predné svetlomety 
- rozšírený kamerový systém SafeView, diódové pracovné svetlá
- na rýchlosti závislý variabilný prevod riadenia (CSS) znižuje nutnosť otáčať volantom až o 40 percent
- inteligentné odpruženie výložníka (Active CRC) sa spúšťa automaticky od rýchlosti 4 km/h
- predplatená predĺžená záruka na šesť rokov alebo 6000 pracovných hodín

Manitou

Tým výbava manipulátorov Manitou samozrejme nekončí. Okrem kvalitného látkou potiahnutého sedadla má operátor k dispozícii výškovo a pozdĺžne nastaviteľný stĺpik riadenia, slnečnú clonu, elektrické ovládanie okien, pripojenie USB, 12-voltovú elektrickú zásuvku, rádio, držiak telefónu, držiak na nápoje i väčšie fľaše, automatickú parkovaciu brzdu i automatickú klimatizáciu.

Pri nastupovaní sa môže obsluha spoľahnúť na protišmykový schodík Easy Step vyrobený z nehrdzavejúcej ocele a nechýbajú ani robustné madlá na ráme kabíny. V štandardnej výbave je tiež  osvetlenie priestoru pod dverami. 

Manitou

V kabíne nájdete ako súčasť sériovej výbavy 4,3-palcový displej Harmony. Ten väčší s označením Vision má uhlopriečku 7 palcov a môže prenášať obraz až z troch kamier. Obe obrazovky majú matnú povrchovú úpravu, zobrazujú interval údržby, rýchlosť, čas a množstvo ďalších užitočných informácií. K dispozícii je viac ako stovka okien pod-menu, ktoré vám pomôžu pri každodennej práci. 

Motory, nádrže...

V oboch modeloch MLT 841 aj MLT 1041 pracujú identické motory Yanmar s objemom 4,6 litra. Majú maximálny výkon 141 koní, najvyšší krútiaci moment 602 newtonmetrov a plnia emisnú normu Stage V. Vybavené sú oxidačným katalyzátorom DOC, časticovým filtrom DPF a systémom SCR. Pre AdBlue je k dispozícii nádrž s objemom 21,5 litra, kým tá hlavná na naftu má 142 litrov.b

Manitou

Oba teleskopické manipulátory majú päťstupňovú automatickú prevodovku M-Shift s meničom krútiaceho momentu. Rýchlosti je možné radiť sekvenčne pomocou tlačidiel plus a mínus alebo môžete celý proces nechať na automatike. A aby sme nezabudli, vodič má zároveň k dispozícii tri stupne vzad.

Manitou MLT 841-145PS+

Dĺžka: 5,40 m
Šírka: 2,39 m
Výška: 2,42 m
Svetlá výška: 43 cm
Maximálna nosnosť: 4100 kg
Pohotovostná hmotnosť: 9160 kg
Maximálna výška zdvihu: 7,60 m
Polomer otáčania: 3,74 m
Kapacita hydrauliky: 200 l/min.

Manitou

Manitou MLT 1041-145PS+L

Dĺžka: 5,20 m
Šírka: 2,39 m
Výška: 2,42 m
Svetlá výška: 43 cm
Maximálna nosnosť: 4100 kg
Pohotovostná hmotnosť: 9690 kg
Maximálna výška zdvihu: 9,65 m
Polomer otáčania: 3,74 m
Kapacita hydrauliky: 200 l/min

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 17 obrázkov