Pár základných technických informácií o pripravovanej novinke automobilky Kamaz sme zverejnili už v minulom článku a vyzerá to, že naše zdroje sa nemýlili. To, čo vidíte pred sebou, je kompletne nový hybridný banský damper s dieselovo-elektrickým pohonom a kĺbovým podvozkom.

Vozidlo má dĺžku 11,39 metra, šírku až 3,6 metra, výšku 4,03 metra a  tiež pôsobivú svetlú výšku až 617 milimetrov. Jadrom nového nákladného auta je vznetová pohonná jednotka s výkonom 550 koní, ruské médiá sa však nevedia zhodnúť na pôvode. Najčastejšie spomínajú, že by malo ísť o nový preplňovaný radový šesťvalec značky Kamaz.

damper Kamaz Herkules

Herkules nemusí byť definitíva

Pohonná jednotka bude v spojení s generátorom vyrábať elektrickú energiu pre trakčné lítiovo-iónové akumulátory a elektromotory, zatiaľ ale nič nevieme o kapacite, ani počte elektrických jednotiek. Malo by ich byť viac a aktuálne sa hovorí, že každá vyprodukuje okolo 650 koní.

Zaujímavé tiež je, že meno nového Kamazu zrejme nemusí byť definitívne. Označenie Herkules 40, ktoré symbolicky odkazuje sa silu stroja a jeho pohotovostnú hmotnosť 40 ton, je údajne len pracovná verzia. Zamestnanci automobilky, ktorí sú mimochodom zodpovední za zverejnenie nových fotografií, navrhujú na sociálnych sieťach aj iné mená. Medzi obľúbenými je Buldog, Nosorožec, Mamut, Godzilla i Svätobor, odkazujúci na staroslovanského boha lesov. 

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 4 obrázkov

zdroj: Twitter