Prehodnotenie dojazdu už dva a pol roka po predstavení si vynútila konkurencia. Ford totiž pred časom predstavil e-Transit, ktorý sľubuje dojazd viac než 330 km. Nový Mercedes eSprinter viac než zdvojnásobuje svoj akčný rádius až na 400 km. Dokonca, ak sa použije WLTP cyklus pre mestskú premávku, je to až 500 km. To je nárast o 161 %. Pochopiteľne, tento nárast sa podaril len vďaka zásadne väčšej batérii, žiaden prelom v energetickej hustote, alebo zásadnom znížení spotreby. V útrobách Mercedesu eSprinter L3 je teraz až 113 kWh akumulátor. Ďalšie kratšie modely prídu na trh koncom roka 2023 ako modely 2024.

Veľká baterka potrebuje rýchle nabíjanie

Žiaden z konkurentov v elektrických vanoch, okrem spomínaného e-Tranzitu, nenabíja rýchlejšie než 100 kW výkonom. Nový Mercedes eSprinter dokáže prijímať elektriku výkonom 115 kW, čím moderného konkurenta s modrým oválom dorovnal. To znamená, že teraz sa dá za necelú polhodinu dodávka dobiť z 10 na 80% s najmenšou 56 kWh baterkou a najväčšiu 113 kWh v rovnakom intervale nabijete za 42 minút. Ak nechcete neustále nabíjať na výkonných rýchlonabíjačkách, doma, alebo vo firme umiestnený wallbox ponúkne 9,6 kW nabíjanite.

Dve výkonové verzie a zadný pohon

Elektromotor v eSprinteri môže mať dva výkony, 100 kW (136 k) alebo 150 kW (204 k). Maximálna rýchlosť je elektronicky obmedzená na postačujúcich 120 km/h. Bez ohľadu na max. výkon elektromotora, obe verzie ponúkajú krútiaci moment 400 Nm, ktorý putuje na zadnú nápravu. Táto zásadná konštrukčná zmena oproti predošlej generácii prináša ešte lepší rejd, pestrejšiu ponuku karosárskych verzií. Pre novinku sú k dispozícii verzie L2 a L3 s rázvorom na úrovni 4,32 metra a celkovou dĺžkou auta 7,12 metra pre najdlhšiu verziu. Pohotovostná hmotnosť verzie L3 je až 4250 kg a popri tom dokáže ťahať 2 tonový príves.

Nové technológie

V útrobách nového eSprintera sú viaceré moderné riešenia z moderných osobných áut. Zásadne prepracovaná kabína prináša obľúbený infotaiment systém MBUX s hlasovým ovládaním, navigáciou a inteligentným systémom správy rezerv elektrickej energie, ktorý optimalizuje trasy, spotrebu a dojazd auta.

eSprinter je vrchol ponuky elektrických dodávok trojcípej hviezdy

Nový Mercedes eSprinter je technologickým vcholom ponuky BEV dodávok značky. V ponuke je nad menším modelom eVito a eCitan. Okrem toho konštuktéri už dnes pracujú na novej platforme VAN.EA, na ktorej začnú stavať novú generáciu elektrických úžitkových áut od roku 2025.


zdroj a foto: Mercedes.sk