Je vám tá kabína povedomá? Ak sa trochu orientujete v súčasnej produkcii nákladných automobilov, tak by mala. Áno, je to mierne prepracovaná karoséria Iveca S-Way, čo je vcelku pochopiteľné, pretože spoločnosť Nikola Corporation vyvinula elektrický ťahač Tre BEV v spolupráci s koncernom CNH Industrial. A práve pod jeho krídla spadá okrem iného i značka Iveco.

Aby tých podobností či spoločných konštrukčných prvkov nebolo málo, z modelu S-Way pochádza tiež platforma, ktorá má v tomto prípade rázvor natiahnutý 4724 mm. Šasi je inak trojnápravové, s konfiguráciou 6x2 a v Spojených štátoch bude môcť tento ťahač jazdiť v súprave s celkovou hmotnosťou 37,2 tony.

Nikola Tre

Nabitý už za tri a pol hodiny, ale výkonom 240 kW

Elektrický model Tre dostal elektromotory s celkovým výkonom 653 koní a o ich napájanie sa budú starať akumulátory s celkovou kapacitou 753 kWh. Aby ste si urobili obrázok, čo to znamená v porovnaní s klasickým ťahačom, tak ide o ekvivalent približne 220 litrov nafty.

Výrobca hovorí, že táto zásoba elektrickej energie bude stačiť na dojazd 560 kilometrov, pričom batérie potom bude možné nabíjať výkonom 240 kW. V takom prípade sa články nabijú z 5 na 95 percent kapacity za 3,5 hodiny.

Nikola Tre

Maximálna rýchlosť Nikoly Tre BEV je obmedzená na 120 kilometrov za hodinu a v šesťpercentnom stúpaní firma uvádza schopnosť udržať aj s plne naloženým návesom rýchlosť minimálne 58 km/h. Novinka bude vyrábaná v továrni Coolidge v Arizone a jej uvedenie na trh je naplánované na štvrtý kvartál tohto roka. Cena? To keby sme tušili... Kým Tesla cenovky chystaného ťahača Semi už zverejnila, Nikola si ich zatiaľ necháva pre seba.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 8 obrázkov

zdroj: Nikola