Nie je to tak dávno, čo svet osobných áut zachvátila novodobá retro mánia. Spomínate si na Chrysler PT Cruiser? Alebo novodobý VW Beetle? Tie síce nakoniec veľký obchodný úspech nedosiahli, no pritiahli k výrobcom potrebnú pozornosť a pripravili pôdu pre nový trend v dizajne osobných áut zakladajúcom si na nostalgii a spomienkach. O to isté sa teraz pokúša aj americký Peterbilt 589. Aj keď ide o úplnú novinku a vyrábať sa začne až v roku 2024, svojimi tvarmi nás vracia o niekoľko desaťročí späť.

Osvetlenie je dnes už pochopiteľne kompletne pomocou LED svetiel.

Dizajn predáva

Americká automobilka si pred uvedením retro novinky samozrejme robila dlhodobý výskum medzi aktuálnymi, aj potenciálnymi zákazníkmi a jej štylisti pripravili všetko tak, aby túžby a potreby zákazníkov naplnili do poslednej bodky. Výsledkom je Peterbilt 589, ktorý sa vracia k štylistickej podstate amerického sna a stelesňuje auto, ktoré je už na diaľku identifikované ako Peterbilt.

Retro karoséria modelu 589 ukrýva aktuálnu bezpečnostnú aj komfortnú techniku.

Generálny riaditeľ značky Peterbilt, Jason Skoog, potvrdil, že model 589 bol navrhnutý tak, aby vyzeral ako „nezameniteľný Peterbilt“ a niesol všetky vizuálne znaky tradičného amerického ťahača. Pod jeho karosériou sa však skrýva najmodernejšia technika v oblasti pohonu, bezpečnosti, aj komfortnej výbavy. Prvých 589 ťahačov, ktorých výroba odštartuje v januári 2024, príde v limitovanej edícii s poradovými plaketami a špeciálnou výbavou.

Bez pojazdnej kráľovskej spálne by to predsa nebol americký truck.

Viacerí marketingoví odborníci sa zhodli na tom, že do oblasti diaľkovej nákladnej dopravy prichádza nová vlna retra, ktorá s veľkou pravdepodobnosťou neskončí len pri Peterbilte 589. Či je na ňu priestor aj na európskych cestách, musia odpovedať producenti zo Starého kontinentu. Zdá sa však, že aj nejeden európsky diaľkový vodič by rád usadol do moderného stroja, ktorý svojimi tvarmi pripomína automobilovú legendu spred niekoľkých rokov.

zdroj: Peterbilt