Humvee sa ani v roku 2023 nedá nazvať inak ako legendou. Je pritom len málo vojenských áut, ktoré by sa mohli pochváliť podobným postavením. Armádne vozidlo HMMWV dnes pozná takmer každý a jeho charakteristickú masku, či siluetu si dodnes zachováva niekoľko svetových modelov. Vznik vojenského „Hummera“ sa pritom datuje do roku 1979, kedy americká armáda nahlas vyslovila potrebu doplnenia svojho autoparku odolným univerzálnym autom s mimoriadnou priechodnosťou členitým terénom. Spoločnosť AM General sa preto pustila do práce a už nasledujúci rok mala hotové prvé prototypy.

Prvé prototypy vznikali už na prelome rokov 1980 a 1981.

V AM General ich postupne zdokonaľovali a uviedli niekoľko evolúcií, ktoré posielali na armádne skúšky. Tie nakoniec dopadli tak úspešne, že v roku 1983 padlo zo strany americkej armády definitívne rozhodnutie a podpis zmluvy na dodávku prvých 55 000 kusov vozidla HMMWV. Súčasťou zmluvných dodávok,, ktoré sa neskôr rozširovali, bolo niekoľko základných verzií „Humvee“ a ich modifikácie.

Podmienkami vojakov boli odolná konštrukcia, výborná priechodnosť a jednoduchá údržba.

Jednoduchá údržba a odolnosť

Už základná verzia s kódovým označením M998 bola charakteristická veľkou priechodnosťou, terénnymi schopnosťami a jednoduchou konštrukciou aj údržbou. A o to presne armáde šlo. Aby sa dali autá udržiavať v bojaschopnom stave aj ďaleko od základní s použitím minima náradia. Na pohon HMMWV slúžil naftový osemvalec s objemom 6,2 a neskôr 6,5 l schopný prevádzky aj na iné palivá (po úpravách).

Okrem základných verzií nakoniec vznikali aj odvodené nadstavby, či nosiče zbraňových systémov.

Naviac sa „Humvee“ preslávil počas vojny v Zálive v mediálne známej Púštnej búrke. Zrazu ho v akcii videl celý svet a niekde tam sa zrodil jeho kult, ktorý pretrváva dodnes. HMMWV má dávno svojho nástupcu, no mnohé kusy vyradené z "prvej línie" dodnes slúžia v armádach po celom svete a neustále sa objavujú aj na obrazovkách alebo v televíznych spravodajstvách. Aj po 40 rokoch sa tak dá s určitosťou „Humvee“ označiť za najvýraznejšiu mediálnu vojenskú hviezdu. Neskôr z neho vznikla aj civilná verzia (známa pod označením Hummer H1), tú však poslali do výsluhy nové emisné normy (a príliš drahá výroba) a dnes je už aj ona dávno minulosťou.

Poslednou evolúciou Hummera H1 bola verzia Alpha. Poháňal ju turbodiesel s objemom 6,6 l, no v roku 2006 definitívne skončila. Dnes sú z verzií Alpha zberateľské kusy.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov