Nový Ford Ranger je bezpochyby nielen dobrým pracovným náradím, ale aj atraktívnym autom na aktívne trávenie voľného času. Terénny pickup však môže mať aj ďalšiu tvár a práve tú neraz využíva práve armáda. Ani Ford preto neváha a svoj nový model pripravil aj vo vojenskej špecifikácii s nepreberným množstvom špecifických úprav. Ich skutočný rozsah pochopiteľne zostáva zastretý tajomstvom, aj to čo automobilka prezradila, však naznačuje o aké zaujímavé auto ide.

Potichu, aj na letecké palivo

Armáda má na svoje autá celý rad špecifických požiadaviek, ktoré sa výrobcovia snažia v čo najväčšej miere splniť. Nejde pritom len o prestíž, ale aj „obchod“. Ak si totiž armáda auto vyberie do svojho parku, automobilka má zabezpečený odbyt nielen pre svoje výrobky, ale aj pre náhradné dielce a v niektorých prípadoch sa stará aj o servis vybraného rozsahu. Snaha Fordu sa pretavila do širokej ponuky, kedy pre armádu ponúka nielen verziu s upraveným benzínovým štvorvalcom 2.3 EcoBoost, ale aj naftový štvorvalcový dvojliter a dokonca aj turbodiesel 3.0 V6 EcoBlue naladený na 184 kW (250 k) a 600 Nm. Ten je navyše postavený tak, aby vedel jazdiť nielen na štandardnú naftu, ale zvládal aj dlhodobú prevádzku na letecké palivá tried JP-8 a F63 (takto upravenému motoru chýba tradičný katalyzátor, EGR okruhy a disponuje upravenými riadiacimi jednotkami uprednostňujúcimi spoľahlivosť pred emisnými požiadavkami).

Pevnostný nárazník s navijakom je upravený tak, aby bol v jednom celku s ochranným rámom okolo auta a dosť pevný na vyprostenie auta v prípade zapadnutia.

Ak si to vyžaduje situácia, vojenský Ranger sa vie po bojisku presúvať aj v tzv. prieskumnom „tichom režime“, kedy sa o pohon postará dodatočný trakčný elektromotor na zadnej náprave. Terénny Ford sa takto vie nenápadne presúvať tempom 20 km/h na vzdialenosť 30 km (záleží od kapacity batérie, ktorú si armáda vyberie). Bez zaujímavosti nie je ani „black mode“, kedy dokáže veliteľ auta stlačením jediného tlačidla okamžite deaktivovať všetky svetlá, kontrolné prístroje a zariadenia produkujúce akustické signály. Naďalej však zostáva v činnosti pohon auta, aj jeho radarové systémy. V tme príde vhod infračervené osvetlenie.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov

zdroj: Ford Motor Company