Scania sa hrdí, že v roku 2030 má byť až 50 % predajov spoločnosti tvorených elektrickými vozidlami. To by samozrejme nebolo možné bez pravidelných dodávok akumulátorov, ktoré si teraz bude výrobca vyrábať aj vo svojom švédskom závode. Ide o jeden z veľkých míľnikov, veď investícia do tejto prevádzky predstavovala 1,5 miliardy švédskych korún (približne 125 miliónov eur).

V apríli predstavili v spolupráci so spoločnosťou Northvolt prvý spoločný batériový článok, špeciálne navrhnutý pre ťažkú nákladnú dopravu. Ten vyrábajú v továrni Northvolt ETT v severnom Švédsku a následne ho budú montovať do blokov práve v novom závode v Södertälje s rozlohou 18 tisíc metrov štvorcových.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Články pre nájazd až 1,5 milióna km

Nie je prekvapením, že tento montážny závod stojí v susedstve linky na výrobu podvozkov, ktorá bola prestavaná na veľkosériovú výrobu elektrických vozidiel. Scania tvrdí, že článok, ktorý budú v továrni montovať, by mal zvládnuť poháňať nákladné autá po dobu najazdenia 1,5 milióna km, čo by mala byť životnosť vozidla. Okrem toho v závode nájde prácu 550 nových pracovníkov.

Zdroj: Scania