Som nesmierne potešený, že model Scania bol už šiestykrát za sebou vyhodnotený ako najúspornejšie nákladné vozidlo,“ hovorí Stefan Dorski, senior viceprezident a vedúci divízie Scania Trucks. „Náš hnací reťazec Super na trhu stanovil úplne novú úroveň výkonnosti a naši zákazníci teraz môžu ťažiť z 8 % úspory paliva."

Nový motor Scania Super, radový šesťvalec s objemom 13 litrov, bol predstavený v novembri 2021 a je k dispozícii v štyroch výkonových verziách spĺňajúcich emisnú normu Euro 6. Ťahač s novým motorom sa zúčastnil tohtoročného testu Green Truck, ktorý prebieha v Nemecku na verejných komunikáciách. Každoročne sa jazdí po rovnakej trase dlhej 340 km, pričom na jednotlivých úsekoch sú rôzne podmienky. Tentokrát boli testované ťahače 4×2 s návesom, s výkonom 500 koní a celkovou hmotnosťou 32 ton.

Test Green Truck organizujú popredné odborné časopisy „Trucker“ a „VerkehrsRundschau“. Účelom je určiť najefektívnejšie ťažké nákladné vozidlo pomocou vzorca, ktorý zohľadňuje spotrebu paliva i priemernú rýchlosť. Testovanie je prísne sledované. Faktory, ktoré ovplyvňujú výsledky (napr. vonkajšia teplota a protivietor), sú kompenzované použitím referenčného nákladného vozidla s dobre zdokumentovanou výkonnosťou, ktoré absolvuje každý test súbežne so súťažiacimi.

Víťazstvo v teste Green Truck je dôkazom našich úspechov a vizitkou hodnoty, ktorú Scania ponúka,“ hovorí Stefan Dorski, vedúci divízie Scania Trucks. „Tieto ťahače majú rovnaké špecifikácie a funkcie na úsporu paliva, ktoré dodávame svojim zákazníkom. Tí sú tak skutočnými víťazmi.