Český SOR Libchavy vyrába mestské a medzimestské autobusy prevažne s pohonnými jednotkami Iveco už viac ako 25 rokov a ich produkty vám asi nemusíme nejako zvlášť predstavovať. Jazdia v Bratislave, Prahe a mnohých iných mestách, ale tiež v ďalších dvanástich európskych krajinách.

Najnovšia generácia autobusov tejto značky prejde v rámci súčasného trendu na elektrický pohon a súčasťou tejto zmeny bude aj slovenský partner. Tým je pre mnohých asi málo známa spoločnosť InoBat, ktorá má okrem svojej bratislavskej centrály aj vývojové a výskumné centrum vo Voderadoch.

Rýchlejší vývoj vďaka americkej technológii

V ňom InoBat v spolupráci so strategickým kalifornským partnerom Wildcat Discovery Technologies a pomocou jeho platformy na automatizáciu experimentov (Hight-Throughput Processing) začne ešte v tomto roku s vývojom špecifických batérií typu NMC. Ide o lítiovo-niklovo-mangánovo-kobaltovo oxidové články, pričom americká technológia jednak umožní nájsť presné chemické zloženie akumulátorov pre konkrétny elektromobil, ale zároveň dokáže tento systém podľa autorov nastaviť vhodnú kompozíciu desaťkrát rýchlejšie a lacnejšie než je bežné.

„Pre európsky automobilový trh je to veľký úspech,“ hovorí Marián Boček, spoluzakladateľ a predseda predstavenstva InoBat Auto. „Tešíme sa na spoluprácu so SOR. Budeme partneri v celom procese, od dizajnu batérie až po finálnu dodávku, pričom pôjde o kompletný reťazec výskumu, vývoja a produkcie, a to všetko presne podľa potrieb nášho zákazníka,“ dodáva. 

Ak pôjde všetko podľa plánov, už v roku 2022 by sa mali nové vhodné batérie objaviť v dvoch pripravovaných testovacích prototypoch. Pre SOR to každopádne nie je prvá skúsenosť s elektrickým pohonom. Firma už niekoľko rokov predáva hybridné autobusy a na zákazku vyrába a dodáva i elektrické modely NS 12 Electric, EBN 11, EBN 10.5 a pod. 

Spolupráca so slovenskou spoločnosťou je považovaná za nový míľnik a významný posun v tejto oblasti. Kontrakt pritom prichádza v čase, kedy SOR reaguje na európsku politiku elektrickej mobility. K strategickým investorom firmy InoBat patrí okrem iného aj ČEZ, Matador, AEN, MSM Group, Across a Wildcat Discovery Technologies.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 12 obrázkov

zdroj: InoBat

foto: SOR