V centrách slovenských hlavných miest sa už čoskoro objaví väčší počet elektrických dodávok Mercedes eSprinter. Okrem tichej prevádzky budú rozpoznateľné aj podľa toho, že budú jazdiť vo farbách doručovateľskej spoločnosti GLS Slovakia. Firma v oficiálnom tlačovom prehlásení tvrdí, že hlavným dôvodom nákupu týchto vozidiel je „kompenzácia emisií vypúšťaných do ovzdušia“, čím má zrejme na mysli svoje automobily vybavené klasickými spaľovacími motormi.

Dôvodom, prečo sa GLS rozhodlo pre eSprinter, je hneď niekoľko. Na jednej strane ide o image nemeckého výrobcu, čo potvrdzujú aj slová Zoltána Nagya, Country Managera GLS Slovakia: „Značka Mercedes-Benz u ľudí asociuje hodnotu, komfort, spoľahlivosť a starostlivosť a presne tieto hodnoty vyznávame v plnej miere aj my.“ Na strane druhej ide o pokračovanie predchádzajúcej obchodnej spolupráce.

GLS Slovakia

Prvých 21 kusov

GLS uisťuje, že elektrickým eSprinterom jeho vodiči zásielky klientom v rámci testovacej prevádzky už doručovali, konkrétne v Bratislave a batériové Mercedesy prideľovalo tým kuriérom, ktorí boli schopní posúdiť, či sa auto na danú prácu hodí. A pretože bol výsledok pozitívny, firma sa rozhodla objednať celkovo 21 batériami poháňaných dodávkových vozidiel.

Len pre pripomenutie, eSprinter je vybavený elektromotorom s výkonom 85 kW, teda 116 koní, maximálnym krútiacim momentom 295 newtonmetrov a nákladovým priestorom až 11 tisíc litrov. Pokiaľ ide o akumulátory uložené v podlahe, automobilka ponúka kapacitu 35 alebo 47 kWh, GLS každopádne neuvádza, ktorú verziu si pre svoje stroje objednalo, respektíve ktoré v akých počtoch.

GLS Slovakia

Z celkového počtu 21 automobilov ich bude šesť nasadených v Bratislave, kde sa očakáva, že vozidlá budú musieť denne absolvovať 80 až 100 zastávok. Zvyšných pätnásť eSprinterov vyrazí do jednotlivých krajských miest, teda Trnavy, Nitry, Trenčína, Žiliny, Banskej Bystrice, Prešova a Košíc. Ich počet v uvedených regionálnych centrách bude závisieť od ich veľkosti.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 8 obrázkov

zdroj: Mercedes-Benz