Značky zakazujúce predbiehanie nákladných automobilov na jednej z najdôležitejších dopravných tepien Slovinska – diaľnici A1 – čoskoro pravdepodobne zmiznú. Nie však preto, že by si tamojšie ministerstvo infraštruktúry rozmyslelo svoj pôvodný zákaz platný od 15. januára tohto roka. Opak je pravdou.

Slovinské úrady oficiálne oznámili, že zákaz predbiehania zavedie na úplne všetkých diaľničných úsekoch. Nové nariadenie bude platné už od 1. novembra 2021 a bude sa vzťahovať na všetky nákladné vozidlá s hmotnosťou nad 7,5 tony.

Slovinsko

Dôvodom má byť bezpečnosť a plynulosť premávky

Slovinci odôvodňujú svoje rozhodnutie výsledkami testovacieho režimu na 250-kilometrovom úseku medzi mestami Šentilj a Koper. Tvrdia, že sa počas siedmych mesiacov skúšobnej prevádzky na tejto trase zvýšila bezpečnosť a zároveň zlepšila plynulosť dopravy. Či tým mysleli plynulosť dopravy všeobecne, alebo sa to týka len osobných automobilov, slovinské ministerstvo infraštruktúry nespresnilo.

Pre vodičov nákladných áut môže mať toto opatrenie samozrejme množstvo negatívnych dôsledkov. Stačí si predstaviť, ako to dopadne, keď sa na ktoromkoľvek diaľničnom úseku objaví ťažká a pomalá súprava. Len pre úplnosť dodávame, že maximálna povolená rýchlosť pre nákladné autá v Slovinsku je 90 km/h a predbiehanie je všeobecne zakázané v tuneloch a na niektorých mestských diaľničných obchvatoch. Pokuta za tento dopravný priestupok je v súčasnosti 300 eur.