Kuriózna dopravná nehoda, o ktorej tu hovoríme, sa stala pred pár dňami v severoamerickom okrese Treutlen, v štáte Georgia, zhruba 200 kilometrov juhovýchodne od Atlanty. Konkrétny most ako súčasť cesty číslo 86 prechádzal nad diaľnicou I-16, ktorá patrí k pomerne významným dopravným tepnám spájajúcim práve Atlantu s pobrežím Atlantiku. Denne týmto úsekom prechádzalo približne 20 tisíc automobilov denne.

Samotná havária sa stala uprostred noci, teda v čase, keď bola premávka len minimálna. A pravdepodobne aj vďaka tomu sa nikomu nič nestalo. Čo je s ohľadom na celkové následky uvedenej nehody vlastne taký malý zázrak.

nákladného auta

Kompletne odtrhnutá korba

Rýchlosť inkriminovaného nákladného automobilu ani ďalšie detaily agentúrne správy či miestne ministerstvo dopravy nespomínajú a predpokladáme, že budú predmetom šetrenia. Energia nárazu bola v každom prípade dostatočne intenzívna na to, aby sa zodvihnutá korba kompletne aj s hydraulickým valcom odtrhla od podvozka.

Hádame, že poškodené vozidlo (aj podľa viditeľných stôp) ešte chvíľu pokračovalo v ceste, kým sa zastavilo a o nič lepšie nedopadla ani mostovka. Jej hmotnosť nepoznáme a kto sa trochu vyzná v konštrukciách mostov, ten vie, že sú kvôli dilatáciám materiálu usadené na ložiskách. To však neznamená, že by bolo jednoduché pohnúť nimi. Napriek tomu túto mostovku odhodilo o neuveriteľných šesť stôp, v prepočte 1,82 metra.

nákladného auta

Ako to na mieste vyzeralo ráno po nehode, pomerne dobre dokumentujú priložené fotografie ministerstva dopravy Georgie. Posun mostovky je neprehliadnuteľný, a aj keď sa z obrázkov možno nezdá, že ide takmer o dva metre, túto vzdialenosť potvrdzuje nezávisle na sebe hneď niekoľko zdrojov. 

Premávka na diaľnici bola pochopiteľne prerušená a bude obnovená až po demolácii zvyškov mosta, o ktorej statici rozhodli bezprostredne po incidente a mala by prebiehať v týchto chvíľach. Napriek značným materiálnym škodám však môžeme hovoriť o veľkom šťastí v nešťastí. Nikomu sa nič nestalo a to je na celej udalosti to najdôležitejšie.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 11 obrázkov