Moderné mestské autobusy nielen výrazným spôsobom spríjemňujú cestovanie ľudí po meste a priľahlých lokalitách, ale aj pritiahnu k MHD podstatne viac verejnosti. A o to ide, práve intenzívnejšie využívanie MHD je receptom na mestské dopravné zápchy a cesta k čistejšiemu ovzdušiu v uliciach. Ani samotná EÚ sa netají zámerom vytvoriť legislatívne opatrenia, ktoré by európsku verejnosť motivovali k výraznejšiemu využívaniu hromadnej dopravy. Banská Bystrica teraz urobila ďalší krok k jej skvalitneniu. Nakúpila nové autobusy, z ktorých budú mať radosť najmä zábudliví študenti.

Pojazdné wifi pre 1992 ľudí

„Zámerom samosprávy je v modernizácii MHD pokračovať. Preto bude naďalej intenzívne hľadať najlepšie možné riešenia pre naše mesto, ako aj pre obyvateľov využívajúcich verejnú dopravu,“ uvádza mesto Banská Bystrica. Ako ďalej pokračuje v správe, nakúpili osem "dlhých" 18-metrových dopravných prostriedkov, ktoré disponujú 43 miestami na sedenie a 106 na státie. Druhú polovicu tvoria "krátke" trojdverové autobusy, ktoré majú 34 miest na sedenie a 66 na státie. Celková prepravná kapacita nakúpených autobusov je teda 1992 cestujúcich. Konkrétne ide o model Iveco Urbanway v sólo a kĺbovej verzii. Práve tá má celkovú dĺžku až 17 910 mm, pri plnom obsadení váži 30 ton a otočí na v kruhu s priemerom 22 m. Ich naftový motor Cursor 9 Euro VI dosahuje podľa verzie max. výkon 265 kW/360 k alebo 294 kW (400 k).

Kďeže sú tie časy? V legendárnych autobusoch ŠM 11 šlo ľuďom najmä o dobré vetranie, dnes hrajú hlavnú úlohu úplne iné veci.

„Vybavené sú USB nabíjačkami, wifi pripojením na internet, strešnou ventiláciou, cúvacou kamerou, čítačkou dopravných značiek, snímaním mŕtvych uhlov či farebne odlíšenými sedadlami pre osoby ZŤP,“ uvádza samospráva. Práve USB prípojky v kombinácii s dobre fungujúcou wifi sú prvkom vyhľadávaným najmä študentami, ktorí cestou do školy na poslednú chvíľu nabíjajú svoje mobilné telefóny. Podľa celoeurópskeho prieskumu sú práve USB prípojky najvyhľadávanejším doplnkom vlakovej a autobusovej hromadnej dopravy. Doba sa skrátka mení a kým v minulosti cestujúci najviac oceňovali dobré vetranie a tiché motory, dnes hrá prvé husle konektivita.

zdroj: Iveco Bus, Bystrica 24 

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 12 obrázkov