Bleskovou pátracou akciou som sa z tlačovej správy spoločnosti Volvo Truks dozvedel, že táto firma si medzi prvými na Slovensku kúpila hneď tri kusy 460-koňových ťahačov prevádzkovaných na skvapalnený zemný plyn LNG, ktoré spoločne s chladiarenskými návesmi zásobujú domáce pobočky nemeckej nadnárodnej diskontnej spoločnosti, pod ktorú patria aj značky Lidl a Kaufland. A dôvod? Oba reťazce sa reálne snažia o čo najnižšiu ekologickú stopu.

Nafta + plyn = veľmi zaujímavá prevádzková efektivita

Ťahače Volvo FH LNG sú poháňané kombináciou skvapalneného zemného plynu a nafty. Spaľovací pomer v ideálnom pracovnom cykle motora je 90 až 95 percent LNG, ktorý je doplnený vstrekovaním štandardnej motorovej nafty s objemom 5 a 10 percent. Plne naložené súpravy majú údajne akčný rádius cca 1000 kilometrov so spotrebou v rozmedzí od 18 do 20 kg LNG, plus 1 až 2 litre nafty na 100 kilometrov, čo znie veľmi zaujímavo. Dúfajme, že sa to našej redakcii v blízkej budúcnosti podarí reálne otestovať.

Pretože infraštruktúra spojená s čerpaním týchto pohonných hmôt na Slovensku nie je ešte dostatočne rozšírená, autá tankujú výhradne na čerpacej stanici spoločnosti Danube LNG v Bratislave. Zaujímavé na tom je, že spomínaný plyn je na tomto mieste skladovaný a tankovaný do vozidiel pri teplotách od mínus 165 až mínus 130 stupňov Celsia.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 5 obrázkov