Dokážete si to predstaviť? Aktuálny Ford Transit poháňaný benzínovým motorom. Spojené štáty sú skutočne svetom samým pre seba a s dvojlitrovým naftovým motorom by modrý ovál u svojich severoamerických zákazníkov jednoducho nepochodil.

Aj preto si v USA môžete objednať 3,5-litrový preplňovaný vidlicový šesťvalec EcoBoost, ktorý ponúka maximálny výkon 310 koní a najvyšší krútiaci moment 540 newtonmetrov. Spojte to dohromady s desaťstupňovou automatickou prevodovkou a máte kombináciu, ktorá síce bude mať vyššiu spotrebu, ale máte istotu, že sa nezadýcha ani v serpentínach horského prechodu.

Práve takto motorizované šasi si vybrala aj americká firma Winnebago pri vývoji a stavbe jedného zo svojich najnovších obytných vozidiel s názvom Ekko. Základná cena tohto stroja je 171 845 dolárov a okrem spomínaného agregátu máte v cene aj pohon všetkých kolies s obchodným označením AWD.

Samotná nadstavba je postavená na šasi s rázvorom 3962 mm a auto ponúka nádrž na benzín s objemom 117 litrov. Obytné vozidlo si so sebou nosí navyše aj zásobníky na čerstvú vodu s objemom 190 litrov a jej správnu teplotu napríklad pri sprchovaní zabezpečuje prietokový elektrický ohrievač.

Pre dvoch alebo 4+1

Vodič má k dispozícii 8-palcový dotykový displej s multimediálnym systémom SYNC 3, ktorý si rozumie s rozhraním Apple CarPlay i Android Auto, má bluetooth, dva USB porty a integrovaný zobrazenie zo zadnej parkovacej kamery. Samozrejmosťou je adaptívny tempomat, automatické stierače, systém monitorovania mŕtvych uhlov, kontrola tlaku v pneumatikách, núdzové brzdenie i automatické prepínanie diaľkových svetiel.

V štandardnom prevedení ponúka model Ekko posteľ pre dvoch cestujúcich, ak ale neriešite rozpočet, rázom môžete počet miest na spanie viac ako zdvojnásobiť. Ako je to možné? Pod názvom Pop Top sa v zozname príplatkovej výbavy ukrýva výklopná strecha. Stojí 11 528 dolárov, čo vážne nie je málo, ale získate tým druhé lôžko s rozmermi 200 x 132 centimetrov.

Piate miesto na spanie sa dá vytvoriť v priestore predných sedadiel. Winnebago ponúka za 508 dolárov nafukovacie lôžko, s rozmermi 76 x 165 cm je však vhodné skôr pre dieťa alebo menšieho dospelého.

V dodatočnej výbave nájdete tiež generátor elektrickej energie (3190 dolárov), dodatočné 320-ampérové lítiovo-iónové batérie (7721 dolárov), bočnú markízu (1160 dolárov) a zaujímavý je tiež dodatočný zboku auta výsuvný exteriérový plynový sporák s 28-litrovou chladničkou za 1552 dolárov.

V nadstavbe pochopiteľne nechýba v rámci sériovej výbavy klasická kuchynka s nerezovým dresom, mikrovlnkou, ďalšími dvomi horákmi, kombinovaná kompresorová chladnička s mrazničkou s objemom 147 litrov a pracovná doska. V kúpeľni je zase otočná kazetová toaleta, sprchová hlavica Oxygenics, držiaky uterákov a osušiek, množstvo ďalších háčikov a odkladacích priestorov. 

Kvôli zvýšeniu bezpečnosti cestujúcich či kempujúcich sú vo vozidle nainštalované detektory úniku plynu, dymu i oxidu uhoľnatého, vo výbave je tiež hasiaci prístroj, hlavný prerušovač elektrických rozvodov, dodatočne namontované horné brzdové svetlá a ukotvenia pre detské sedačky v jedálenskej časti.

Aby ste mohli autom cestovať i v zime, má nielen spomínaný pohon 4x4, ale tiež vyhrievané nádrže na vodu, vylepšenú izoláciu, dodatočnú klimatizačnú jednotku Truma VarioHeat s výkonom 13 500 BTU a množstvo ďalších komfortných drobností. A ak budete mať náhodou pocit, že vám kapacitne auto nestačí, ešte stále vám jeho konštrukcia umožní pripojiť na guľu brzdený príves s hmotnosťou 2270 kg.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 10 obrázkov

zdroj: Winnebago